Temizlik mi?

Bu eşyaları ne sıklıkta temizlediğinizi düşündünüz mü? Onları hangi sıklıkta ve nasıl temizleyeceğinizin ipuçlarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Çaydanlık?
Ne sıklıkta? Her dört ya da beş kullanımda bir.
Nasıl? Bulaşık makinesine koymak çaydanlığınız kulbuna ya da dış kaplama malzemesine zarar verebilir. Bu yüzden sıcak sabunlu su ve sünger ile yıkayabilirsiniz. Eğer çaydanlığınız seramik ya da emaye ise sert sünger  kullanmaktan kaçının. Yıkadıktan sonra çaydanlığınızın kapağını kapatarak kurumaya bırakın. Eğer çaydanlığın içinde sudaki kireçten dolayı kireçlenme oluşmuşsa sirkeli su ile kaynatın. Sonrasında yıkayın. Kireçlerin  çözüldüğünü göreceksiniz.

Ütü?
Ne sıklıkta? Üç ayda bir, eğer içine koyduğunuz su sertse iki ayda bir.
Nasıl? Günümüzde birçok ütünün kendini temizleme özelliği bulunuyor. Kir ve kireçleri temizlemek için ütünüz sıcakken buhar ya da temizleme düğmesine 1 dakika boyunca basılı tutun. Eğer ütünüzün bu özelliği yoksa nemli bir pamuklu çubuk kullanarak metal plaka üzerindeki buhar deliklerini temizleyin. Ayrıca her kullanımdan sonra su haznesini boşaltın. Ütünüzün metal yüzeyini asla aşındırıcı maddelerle ovalayarak temizlemeyin. Bunun yerine yumuşak bir bez ve özel metla temizleyici kullanmayı tercih edin.

Cep telefonu?
Ne sıklıkta? Mikrop, toz ve makyaj kalıntılarından kurtulmak için birkaç ayda bir.
Nasıl? Su telefonunuza zarar verir, bu nedenle çok çabuk buharlaştığı için alkol kullanarak telefonunuzu temizleyebilirsiniz. Alkolü direkt telefonunuzun üzerine değil, microfiber bir bez üzerine püskürtün. Sonrasında bu bez ile tüm cihazınızı dikkatlice silin. Alkol döktüğünüz pamuklu bir çubukla tuş ve mikrofon kısmını temizleyin. Sonrasında kuru bir microfiber bez ile üzerinden geçin.