Tekstilde yeniler

Ev tekstili eğilimlerine ışık tutan Heimtextil Fuarı, önümüzdeki sezon kumaşlarında nelerin moda olacağını da gösteriyor.

Sezonun 4 yeni eğilimi
Çarpışma yarat!
Günümüzde tasarımcılar yeni malzeme ve teknolojilerle giderek daha çok denemeler yapıyor. Dijital baskılar ve boyama teknikleri kumaşlarda 3D çarpıcı efektler yaratılmasına yardımcı oluyor. Gökkuşağı renkleri ve canlı neon renkler ön plana çıkıyor. Bilgisayar algoritmaları ve benzer teknolojiler ise kişiye özel ürünlerin kitlesel üretimini kolaylaştırıyor.

Doğayı inşa et!
Tasarımcılar doğanın süreçlerini kopyalayarak kendi malzemelerini yaratıyor. Suni araçlar kullanarak doğal çalışmalar yaratma konseptini derinlemesine keşfeden ve ilhamını bilimle tasarımın etkileşiminden alan bir  tasarım trendi öne çıkıyor. Renk olarak ise yeşilin her tonu, kırmızı ve metalik tonlar dikkat çekiyor.

Saflığı yücelt!
Vahşi ve bakir doğa, saflığı bozulmamış renkleri, dokuları ve formlarıyla ilgi çekiyor. Böylece tasarımcılar  mütevazi, saf ve süssüze odaklanıyorlar. Saf, işlenmemiş malzemeler kullanıyorlar. Renklerde toprak tonları,  koyu yeşiller, grinin farklı torları ve kobalt mavi ön planda yer alıyor.

Zanaatkarlığı gençleştir!
Tasarımcılar; nakış, dokuma ve örgü gibi geleneksel zanaat tekniklerinin dilini kullanarak, kendi hayat  hikayelerini anlatıyor. Zanaatkarlığın yeniden hayat bulması da bir doku zenginliğinin ortaya çıkmasını sağlıyor.  El işçiliği yeniden ön plana çıkıyor. Doğaya yakın renkler ağırlık kazanıyor. Leylak moru, mürdüm, mercan  kırmızısı ve turuncunun tonları dikkat çekiyor.