Tek çatı altında kaç oda?

Stüdyo tipi dairelerin pratik yerleşimi ve rahatlığı şehir yaşamında hayatımızı kolaylaştırıyor. Nasıl bir mekan tasarlamalı, sorusuna iki cevabımız var.

Bu stüdyo daire 575×665 cm’lik bir mekan. Bu mekanda oturma, yemek yeme, mutfak/depolama ve uyku alanlarını çözümlerken iki farklı yerleşim seçeneği tercih edebilirsiniz. Mekanı hiç bölmeden, çift fonksiyonlu ürünlerle günden geceye geçiş yapabilir ya da mekanı ikiye bölerek uyku alanınızı daha konservatif olarak çözümleyebilirsiniz. Her iki seçenekte de depolama ve mutfak alanı penceresiz olan uzun duvar üzerinde konumlanıyor.

Bir mekan, iki oda
Bu yerleşimde girişte sizi oturma alanı karşılıyor. Kapıya dönük duran kanepenin karşı duvarı televizyon ünitesi ve kitaplık olarak düzenlenmiş. Mutfak kısmına yakın bir yerde konumlanan yuvarlak masa yine açılır, kapanır bir model. Sandalyelere ek olarak gerektiğinde oturma alanında da kullanılabilen kolçaklı sandalyeler yemek alanını oluşturuyor. Uyku alanı bölücü fonksiyon da taşıyan gardırop sistemi ile ayrılmış. Pencereye dönük biçimde  yerleştirilen yatağın mutfaktan da görünen baş kısmı hem komodin hem de kitaplık… Gardırop ve yatak başı için beyaz lake seçeneği çok daha aydınlık kılar.

Bir mekan, tek oda
Bu seçenekte mekan iki ana bölüme ayrılmış. Girişte ve mutfak bölümüne daha yakın olan yemek alanı açılır kapanır bir masa ve ekstra sandalyelerle dilediğiniz gibi genişleyebiliyor. Yan duvardaysa küçük bir büfe depolama ve servis amaçlı kullanılmış. Odanın arka kısmında ve yemek alanına sırtı dönük biçimde yerleştirilen yataklı kanepe diğer pencereyle aydınlanan oturma bölümünü oluşturuyor. 4-6 kişi alabilecek genişlikteki  kanepenin karşısına yerleştirilen televizyon ve kitaplık ünitesi tüm duvarı değerlendiriyor. Kanepe önündeki minik puf ve yandaki tekerlekli sehpa farklı amaçlar için de kullanılabilir.