Tefal Editör Testi

“Bizim evde ütünün yeri ayrıdır. Evde iki bebek, bir köpek, ben, eşim ve yatılı bakıcımız olduğunu söylersem nedenini  tahmin edebilieceğinizi düşünüyorum.  Aslında bu hep böyleydi; ailemle birlikte yaşarken de ilk evime çıktığımda da böyleydi… Çamaşır ve kurutma makinesi bizde neredeyse hiç durmaz, haliyle ütü de hiç bitmez. Durum böyle olunca da, kullandığımız ütünün performansı, kireç tutması, tabanının lekelenmesi, yakınmış bembeyaz gömlekte sarı lekeler yapması, akşam yemekte giyeceğim siyah elbiseye beyaz lekeler bırakması ciddi gündem maddeleri oldu hep. En sıkıntı veren kısım da, ütünün içinde, tabanındaki deliklerde biriken kireçleri yok etmeye çalışmak oluyordu. Hatta bir keresinde kireç çözüyüyü ütünün su haznesinden dökmek gibi (kendimce zihni sinir bir fikirdi) bir hata yapmış, sonrasında da yeni bir ütü satın almak zorunda kalmıştım.

İşte bu sebeplerle ütünün uzman markası Tefal’in yeni ürünü Ultimate Anti-Calc’ı görünce hemen denemek istedim. Denedim de… İkizleri uyutup geceden yıkadığım ve makinede kuruttuğum çamaşırları sepetiyle önüme koydum. Kullanma kılavuzundaki talimatları okuduktan sonra ilk ütüleme işlemini pamuklu beyaz tişörtler ve havlular üzerinde yaptım. (Sadece ve sadece musluk suyu kullandım) Ardından siyah tişörtler, renkli çarşaflar ile devam ettim. Eşimin gömlekleri, kışlık pantolonları, benim yün karışımı kazaklarım, spor taytlarım, ipek elbisem, salonda kullandığımız battaniyeler, bebeklerin kıyafetleri, nevresimleri… Bir hafta boyunca, farklı kumaş türlerinden tekstilleri ütülerken farkettiğim yüzümdeki mennuniyet ifadesi idi. Ütü yaparken kireçten lekelenen ve tekrar yıkamak zorunda kaldığım tişörtler geldi aklıma. Hem zaman hem enerji kaybı olan bu durumu artık yaşamayacağımı bilmek güzel.

Ütünün tabanının tıkanması, koyu renk giysilerdeki kireç kalıntısı ve beyazlardaki sarı lekeler konusunda ben çözümü Tefal Ultimate Anti-Calc’ta buldum. Tefal’in yenilenen kireç avcısının bu sorunlardan kurtulmanın en iyi yolu olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Bu benzersiz ürünün uzun süreli yüksek buhar performansı da ayrıca önemli benim için. Evde bebeklerin tulumlarından salondaki perdeye, kaşe pantolondan ipek gömleğe herşeyin ütülendiğini düşünürsek ayarlanabilir, yüksek buhar perfomansı daha bir önem kazanıyor. Ütü biraz ağır ama perfomansı bunu gözardı ettiriyor.

Bu ürünü, rakiplerinden ayıran en büyük özelliği ise kullandığımız suyun içindeki kireci temizleyen bir aparatının olması. Arkı kısımda yer alan bu aparat sayesinde ütüde oluşan ve sonrasında da çamaşırlara yansıyan kireç problemlerini önlüyorsunuz. Kullanımı son derece basit olan bu aparat aslında biz kadınları çok büyük bir dertten kurtarıyor. İzmir’de yaşayan annem bunu duyunca, ‘o ütüden ben de istiyorum” dedi. Orada yaşayanlar bilir, sular çok kireçlidir Ege’de…

Ütülediğiniz parçanın üzerinde 30 saniye durduğu zaman kendi kedini kapatıyor olması da, ütüyü fişte ve masanın üzerinde unutmanın neden olduğu istenmeyen sorunları da önlüyor.

Hatırı sayılır rakamlar ödeyerek aldığımız ütüleri, özellikle çalışan kadınların evlerinde daha çok yardımcıların kullandığı gerçeğini de hesaba katarsak, sorun çözen böyle akıllı bir ütü daha da vazgeçilmez oluyor.

Küçük bir not: İlk kullanımda, su haznesini doldurmadan önce buhar düğmesini kapatın ve ütü ısındıktan birkaç dakika sonra tekrar açın, su damlamasın.”

Sevda Barandır Sungurtekin
Evim Dergisi Yayın Yönetmeni