Teddy kumaş ile kendin yap: Yastık, puf, tabure yapımı

Son güncelleme:

Teddy kumaş ile kendin yap! Son dönemlerin yükselen eğilimlerinden biri teddy dokusu her yeri sarıp sarmalıyor. Popülaritesinin hakkını veren kumaş ile yapabileceğiniz birkaç fikri sayfalarımıza taşıdık.

TEDDY KUMAŞ İLE YASTIK YAPIMI

Instagram’da dekorasyon alanında kendin yap fikirleriyle yakından tanıdığımız Şirin Korkut’un teddy kırlentlerini nasıl yaptığını sorduk. İşte cevabı:

GEREKLİ MALZEMELER (3 adet kırlent için)

  • Teddy kumaş
  • Makas
  • Mezura
  • Dikiş makinesi
  • Kahverengi dikiş ipliği
  • Elyaf kırlent içi (mevcut yastıklarınız da olur)
  • Sabun

YAPILIŞI

Kılıf yapmak istediğiniz yastıklarınızın ebatlarını ölçün. Örneğin 45×45 cm ebatlarında ise eni 150 cm olan bir kumaştan dikiş payı ile birlikte 3 adet teddy kırlent kılıfı çıkarabilirsiniz. Kumaşı enini, 150 cm olduğu için, boy olarak kullanmanız gerekir. Bir mezura yardımıyla 50 cm’lik parçaları sabun yardımıyla işaretleyerek eşit biçimde çizin. Makas ile kelteriz koyduğunuz sabun noktalarını izleyerek kumaşı üçe kesin. Dikiş makinesine masura kısmı da dahil olmak üzere kahverengi ipliği geçirin. Kumaşı tersinden dikin. 3 yanı diktikten sonra kumaşı ters çevirin, elyaf yastık içini içine yerleştin. Daha sonra bu kez düzden kılıfı makineyle dikin. Aynı işlemi diğer parçalar için de tekrarlayın.

Instagram.com/ sshrinche

Teddy kumaş: (en 150 cm) 225 TL./m, kumaszade.com

TEDDY KUMAŞ İLE MEVCUT PUFU KAPLAMA

Sıra dışı dekorasyon anlayışı ile instagramda takipçileriyle pek çok farklı fikir paylaşan Ecem Uslu’ya pufunu nasıl kapladığını sorduk. Ne kadar kolay olduğuna şaşıracaksınız!

TEDDY PUF KAPLAMA İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

  • Yarım metre teddy kumaş
  • Zımba tabancası

YAPILIŞI

Pufunuzun döşeme kısmını ayaklardan ayırın. Bunun için bir tornavida kullanmanız gerekebilir; bazen basitçe kendinize doğru çekmek de yeterli olur. Eski pufu ölçün. Eğer uzunluğu 140 cm’den daha büyük değilse, genişliği de 40 cm kadar ise muhtemelen yarım metre kumaş sizin için yeterli olacaktır. Kumaşın enini yine boy olarak kullanmanız gerekiyor. Hem en hem de boydaki kenarlardan 5’er cm kalacak şekilde kumaşı pufun minderine sarın. Zımba tabancası ile 5 cm’lik paylardan ahşap iskelete sabitleyin. Tablayı yeniden ayaklara monte edin. İşte hepsi bu kadar!

TEDDY KUMAŞ İLE TABURE YAPIMI

Mevcut taburenizi teddy kumaş ile kaplayarak nasıl bir değişim geçirdiğine şaşırmaya hazır mısınız? Hazırsanız, başlayalım.

TEDDY TABURE İÇİN GEREKLİ MALZEMELER (3-4 tabure için)

Yarım metre teddy kumaş

Zımba tabancası

YAPILIŞI

Taburelerin üst tablasını sökün. Eğer küçükse tabureleriniz yarım metre kumaş yeterli olacaktır. Kumaşı eşit bir şekilde 35 cm’lik parçalara bölün. Eğer biraz daha geniş tablalıysa bu kez 150 cm eni boy yaptığınız taktirde 3 tabure kaplayacak kadar kumaşınız olacaktır. Tablayı ters çevirin. Eşit şekilde böldüğünüz kumaşlarla, zımbalama için payları hesaplayarak, tablayı kaplayın. Payları zımba tabancası ile tablaya sabitleyin. Sonrasında tekrar taburelere sabitleyin.

Yatak başlığı nasıl kaplanır? Kumaşla yatak başı kaplama