Taze çiçekler

Yaşam alanlarının daha güzel ve göze daha şık görünmesini kim istemez ki? Ancak bunun için tonlarca para harcamanıza gerek yok. Bunun için bir fikrimiz var: Taze ve rengarenk çiçeklerle beş dakikanızı ayırarak hoşunuza gitmeyen köşeleri güzelleştirebilirsiniz.

Sunumla fark yaratın: Metal kutu, seramik demlik ya da cam kavanoz. Hepsi çiçekler için uygun birer vazoya dönüşebilir. Örneğin içini boşalttığınız bir konserve kutusunun kapağını atmayın ve tekrar yerine yapıştırın. Daha sonra suyla doldurduğunuz kutunun kapağında üç delik açın ve içine birkaç dal çiçek yerleştirin. Dilerseniz kapağın tamamını çıkarıp bir buket çiçek de yerleştirebilirsiniz.

Metal içecek ve konserve kutuları üzerlerindeki farklı desen ve renkler sayesinde oldukça eğlenceli duracaktır. Minik seramik demlikler ise özellikle sofrada saksı olarak çok şık bir hava yaratabilir.Yapacağınız tek şey sunumunuza göre bir model seçmek ve birkaç dal çiçeği içine yerleştirmek. Cam kavanoz ve şişelerin özellikle kendinden desenli olanları hem dekoratif, hem de farklılık yaratmak için ideal seçimler.

Rengarenk yapraklar: Çiçekle süslemek için her zaman çiçek dalları kullanmanıza gerek yok. Örneğin iri taç yapraklı güllerin pembe, kırmızı ve beyaz olanlarını bolca su doldurduğunuz silindir formlu birkaç vazoya yerleştirin. Daha sonra yuvarlak cam ya da metal tepsilere koyduğunuz vazoları salonun değişik köşelerine yerleştirin. Böylece hem uyum yakalarsınız, hem de evinizin her köşesi mis gibi kokacaktır. Dilerseniz birkaç yaprağı tepsi içine de serpiştirebilirsiniz.

Feng Shui etkisi: Sakin dingin ve huzurlu bir ortam için de çiçeklerin gücüne başvurabilirsiniz. Örneğin Feng Shui felsefesine göre başucu masanıza yerleştireceğiniz minik saksıda birkaç kaktüs sanılanın tam aksine oldukça rahat bir uyku uyumanızı sağlayacaktır. Ancak aralarına eğrelti otu gibi birkaç dal tüylü yeşillik yerleştirmeyi ihmaletmeyin.


Mutfakta şıklık:
Geleneksel olarak her evin mutfağının biraz düzene ve enerjiye ihtiyacı vardır. Bunu sağlamak için yeşil ev bitkileri ve çiçekler imdadınıza yetişiyor. Ancak geniş ve bol yapraklı çiçekler tercih etmelisiniz. Örneğin fesleğen, adaçayı gibi hem kokulu, hem de şifalı bitkiler mutfağınıza enerji ve hareket katmak için çok doğru çiçekler.

Renk ve simetri etkisi: Salon, mutfak ya da yatak odanızın en karanlık köşesini çiçekle güzelleştirebilirsiniz. Bunun için önemli olan nasıl bir vazo kullanacağınız. Özellikle beyaz ve parlak bir malzeme tercih ederseniz bu alanı olduğundan daha aydınlık kılabilirsiniz. Ayrıca farklı boylarda birkaç saksı ve kabı bir arada kullanarak da uyum yakalanabilir. Bunun için yapmanız gereken hem çiçeklerin, hem de kapların aynı renkte yoğunlaşması. Ancak çiçekleri kaplarla kontrast oluşturacak renkte seçerek o köşeye vurgu yapabilirsiniz.

Fotoğraflar sırasıyla: Lily, Decoist