Tatlı bir uyku için

En uygun şilte, yorgan ve yastığı seçerek mükemmel uykuya ulaşmak için gerekli seçimleri yapmadan önce birkaç küçük noktayı hatırlamakta fayda var.

Tasarım Perde.

Mükemmel bir şilte, içine gömüleceğiniz yastıklar, sizi terletmeyen ya da üşütmeyen bir yorgan bunları seçmek size zor gelebilir. Seçeneklerin çokluğu ve fiyatların farklılığı size zorlayacak gibi görünüyorsa da aslında bu seçimi yapmak geceleri uyuyamayıp koyun saymaktan çok daha kolay.
Paranızı cüzdanınızdan çıkartmadan önce nasıl uyuduğunuzu düşünün? Vücudunuzun herhangi bir yerinde ağrınız ya da alerjiniz var mı? Yatağın hangi tarafında uyuyorsunuz? Geceleri terleyerek ya da üşüyerek mi uyanıyor musunuz? Eşinizle uyku pozisyonlarınızda farklılıklarınız var mı? Komodininizin üzerine koyduğunuz not defterine bunları yazarak ideal yatağınızı bulmanın ilk adımını atın.
Tüm bu çalışmaları yaptıktan sonra biraz araştırma yaparak şilte, yorgan ve yastıklar için çeşitleri ve fiyatları karşılaştırın. İlk başta fiyatlar size biraz yüksek gelebilir ama yaşamımızın üçte birini uykuda geçirdiğimizi düşünürsek buna gerçekten değer.

Uygun kumaşı bulun
İyi bir nevresim takımı daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir. Polycotton nevresim takımlarının bakımı ve fiyatı daha uygun olmasına rağmen doğal malzeme kullanılan diğer nevresim takımlarına göre daha az hava geçirgenliğine sahiptir. Eğer uyurken sıcaktan rahatsız oluyorsanız, % 100 pamuklu, keten ya da ipek nevresim takımlarını tercih edebilirsiniz.
Sıcak mı soğuk mu?
Eğer uyurken çok üşüyor ya da sıcaktan rahatsız oluyorsanız, ikisinin de çözümü yatak klimalarından geçiyor. Yatağa yerleştirilen ped yatağınızı 40 dereceye kadar ısıtıp 5 dereceye kadar soğutabiliyor.
Rüya yorganlar
Yorganlar sağlıklı, rahat ve kaliteli bir uykunun olmazsa olmaz tamamlayıcıları. Alacağınız yorganın vücut ısısını düzenleme ve yıkanabilir olma özellikleri olmasına dikkat etmelisiniz. Hava geçirgenliği olan bir yorgan alırsanız terleme ve üşüme gibi sorunlarınıza da çözüm bulabilirsiniz. Alerjiniz varsa antibakteriyel olanlarına da göz atmanızda fayda var.
Yastığınız konuşuyor!
Boyun ağrılarının en önemli sebeplerinden biri de yastıklar. Bu nedenle yastığınızı seçerken özen göstermeniz gerekiyor. Eğer bir sağlık sorununuz varsa medikal yastıklar tercih edebilirsiniz. Ancak hangi yastığı alırsanız alın seçiminizi mutlaka yıkanabilen, formunu koruyan ve nem barındırmayan yastıklardan yana yapın.
En önemli nokta
Yatak almaya gitmeden önce, hangi tarz yatağa (yaylı, visco ya da lateks) ihtiyacınız olduğunu belirleyip hangisini alacağınıza karar vermeye çalışın. Yatağın kumaşında pamuklu ya da örmeyi tercih etmeye çalışın. Bu tür kumaşlar, aloe vera etkili, anti stres ve anti alerjik özellikli kumaşları da içinde barındırır. Alacağınız yatağın, çok yumuşak ya da çok sert olmamasına dikkat edin. Orta sertlikte bir ortopedik yatak seçmeye çalışın. Yatağın boyunun, sizin boyunuzdan 10-15 cm uzun olmasına dikkat edin.

Yatsan. Doğtaş. Penelope.

HAZIRLAYAN GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ