Tasarruf rehberi

Değişim ve yenilenme mevsimi baharda nereden, ne kadar tasarruf edebilirim, nasıl daha hesaplı alabilirim, hangi kampanyalar var merak ediyorsanız, önerilerimize göz atın.

Kanepe
Küçük salonunuzu ikili, üçlü ve tekli gibi üç ya da dört parçadan oluşan bir takımla doldurup bütçenizi zorlamak  yerine hepsini farklı kumaştan kaplatacağınız modüler bir köşe kanepeyle hem fonksiyonel, hem de hesaplı olabilirsiniz. Evgör gibi markaların online alışverişlerinde ekstra hediye de kazanıyorsunuz.
Depola ya da istifle
Stüdyo tip dairelerin, küçük evlerin en büyük sorunu depolama için fazla yer olmaması. Bu yüzden üst üste koyarak  istiflenebilen mobilyalar tercih ederek alandan tasarruf edebilirsiniz.
Cam
Çift camlar ısı kayıplarını tek cama göre % 50 azaltır. Ancak son teknoloji, daha fazla yalıtım ve enerji tasarrufu sağlayan  Low-E kaplamalı camlar ısı kayıplarını standart çift cama göre % 50 daha da azalıyor. Böylece yakıt masraflarınız  düşüyor. Ancak şunu bilmekte fayda var, kalın cam demek daha çok ısı yalıtımı demek değildir.
Isı ve ışık
Işıktan ve ısıdan tasarruf ettiren yeni nesil perde sistemleri olduğunu biliyor muydunuz? Farklı kalınlıkta olan tasarruflu  kumaşların yüzde 35 alüminyum folyo esaslı dış yüzeyi ısıyı tutarak mekanlarda ısı kaybını önlüyor. Örneğin kışın  kadife, brokar gibi kalın ve ağır kumaşlar, dubleli kumaş perdeler soğuk hava geçişini önler. Öneri: Dublelemek için perdelik  kumaşın arkasına ince bir tabaka yorgan pamuğu ya da elyaf yerleştirin. Daha sonra kalın pamuklu düz astar kumaşla  kaplayın ve iki yan kenar, alt ve üstten içeri katlayarak dikin.
Lamba
Enerji tasarrufu için doğru lamba seçmelisiniz. Çalışma, okuma, dinlenme ve televizyon gibi amaçlar için farklı lambalar  kullanılması daha doğru. Ancak bu maliyeti artırır. Watt başına daha çok ışık üreten ve yüzde 20-40 daha az enerji ile güneş  ışığına en yakın ışığa sahip kompakt floresan lambalarla elektrik tasarrufu sağlarsınız. Sensörlü ve dimmerli seçenekleri de var.
Musluklar
Hareket sensörlü, sıcak su algılamalı, gibi donanımlı modeller, nikelajlı krom malzemeler fiyatı artıran unsurlar. Bunun  yerine, kullanım amacına göre sade ve az fonksiyonlu bir model seçerek hesaplı olabilirsiniz. Marka ve kalite açısından  birkaç sezon önceki modeller daha hesaplı. Bunun için www. ucuzu.com gibi sitelere bakabilirsiniz.

Fotoğraf: Pırıl köşe takımı: (puf hediyeli), www.evgor.com.tr

HAZIRLAYAN PELİN ÖZKUL