boyalı taş süslemeleri ile evinizi süsleyin
boyalı taş süslemeleri ile evinizi süsleyin

Taş boyama nasıl yapılır? Boyalı taş süslemeleri ile evinizi süsleyin

Boyalı taş süslemeleri ile evinizin her köşesine yeni bir hava katabilirsiniz. Ev dekorunuzu kendin yap projeleri ile süslemek istiyorsanız, hem ucuz hem de kolay olan taş boyama fikirleri hoşunuza gidecek.

Ailenizle veya kendi başınıza yapabileceğiniz en keyifli aktiviteler arasında taş boyama hobileri yer alıyor. Resim yeteneğinizi gözler önüne serebileceğiniz bir hobi olan taş boyama, her yaştan insanın zevkine hitap ediyor. Farklı boyutlardaki taşları boyayarak dekoratif ürünler elde etmeniz mümkün. Fakat taş boyama işlemlerine yönelik kafanızda birçok soru işareti yer alıyor olabilir. Taş boyama hangi boyalar ile gerçekleşiyor, nasıl yapılıyor, püf noktaları nelerdir gibi sorulardan dolayı daha taş boyama işlemine başlamıyor olabilirsiniz. Sizleri aydınlatmak için, taş boyama işlemlerine yönelik bu soruların cevaplarını verebiliriz.

Taş Boyama İçin Gerekli Olan Malzemeler

Eğlenceli bir hobi olarak taş boyamak istiyorsanız, kullanmanız gereken birkaç malzeme bulunuyor.

 • Boyamak İsteyeceğiniz Taşlar
 • Akrilik Boya
 • Vernik
 • Farklı Uçları Olan Fırçalar
 • Asetat Kalem
 • Kurşun Kalem

Taş Boyama İşlemi Nasıl Yapılır?

Taş boyama işlemine geçmeden önce boyama işlemine uygun taşları seçmeniz ve temizlemeniz gerekiyor. Yüzeyi pürüzsüz ve yassı olan taşlar, boyama ve desen çizimleri yapabilmeniz için en uygun taşlar kategorisinde yer alıyor. Yassı ve yüzeyi pürüzsüz taşları bulduktan sonra, sabunlu ılık su ve diş fırçası ile temizleme işlemi yapmanız gerekiyor. Geniş bir leğene sabunlu ılık su doldurup, taşları içine koyup eski bir diş fırçası ile temizleme işlemi yapabilirsiniz. Temizleme işlemi bittikten sonra güneşte veya havlu aracılığı ile kurumasını beklemeniz gerekiyor.

 • Taş boyama işlemine başlamak için kurşun kalemle boyamak istediğiniz deseni çizip, üstünden asetat kalemle deseni belirginleştirmeniz gerekiyor. İlk defa yapacak olanlar için, kolay desenlerle başlamaları öneriliyor.
 • Çizim yaparak, boyamak istediğiniz deseni oluşturduktan sonra, fırça ve akrilik boyalar ile taş boyama işlemine başlayabilirsiniz. Figür detayları için ince uçlu fırça, taşların geniş yüzeyleri için kalın uçlu fırça kullanmanız gerekiyor.
 • Boyama işleminizi tamamlayıp tüm detayları oluşturduktan sonra, son adım olarak boya kuruduktan sonra vernikleme işlemi yapmanız gerekiyor. Kullanacağınız vernik tamamen sizin tercihinize bağlı. Sıvı veya sprey vernik kullanabilirsiniz. Böylelikle boyadığınız taşlar daha parlak bir görünüm kazanıyor.

KAKTÜS GÖRÜNÜMLÜ TAŞLAR – VİDEO İZLE

Taş Boyama İşleminde Hangi Boya Kullanılır?

Taş boyama aktivitesi gerçekleştirirken, birkaç boya türünü kullanabilirsiniz. Kullanacağınız boya türlerinin hepsi de farklı sonuçlar verebiliyor. Taş boyama işlemlerinde; guaj boya, akrilik boya ve suluboya kullanabilirsiniz. Fakat bu işi profesyonel olarak yapan kişilerin tavsiyesi üzerine, akrilik boya daha çok öneriliyor ve tercih ediliyor. Taş boyama işlemlerinde taş seçiminde olduğu gibi boya seçimi de oldukça önemli. Boyama işlemi yapacağınız boya ne kadar o işleme uygun olursa, o kadar kusursuz ve pürüzsüz sonuçlar elde edersiniz. Taş boyama işlemlerinde akrilik boya en uygun seçenek olarak biliniyor. Akrilik boyalar, dayanıklı boyalar olduğu için daha çok tercih ediliyor. Akrilik boyalar da kendi içlerinde farklı türlere ayrılıyor. Fakat üzerinde multi surface yazan akrilik boyalar, genel amaçlı akrilik boyalar olarak biliniyor. Bu boyalardan aldığınızda artan boyaları, başka şeyler içinde kullanabilirsiniz.

Taş Boyama İçin Püf Noktalar

Taş boyama işlemine başlamadan önce, birkaç püf noktayı bilmeniz gerekiyor.

 • Taş boyama işlemine geçmeden önce taşın tüm yüzeyini önce beyaza boyayarak daha güzel sonuçlar elde edebilirsiniz.
 • Taş boyama işlemlerinde taşın kurumasını mutlaka beklemeniz gerekiyor. Kuruması için fön makinesinden yardım alabilirsiniz.
 • Taş boyamak için profesyonel sonuçlar alabilmeniz için, mutlaka akrilik boya kullanmanız gerekiyor.
 • Taş boyama işlemini tamamladıktan sonra, taşların parlak görünmesi için mutlaka vernik kullanmanız gerekiyor. Vernik olarak su bazlı vernik kullanabilirsiniz.
 • Taş boyama işleminde desen boyamalarının daha güzel sonuçlar vermesi için, zemin boyamasını 2 kat uygulamanız gerekiyor.

Taş boyama işlemini bu püf noktalara dikkat ederek uygularsanız, güzel sonuçlar elde ederek harika dekoratif aksesuarlara sahip olabilirsiniz.

İstediğiniz şekillerdeki taşları topladıktan sonra tek ihtiyacınız biraz boya ve hayal gücü. İşte birbirinden şık boyalı taş süslemeleri…

MUM IŞIĞINI İZLEYEN TAŞLAR