Tarzlarını yansıtıyorlar

Alya, Melis ve Arda… Üçü de odalarında kendi dünyalarını kurmuşlar. Sevdikleri renkler, objeler ve ilgilendikleri hobiler onların odalarının şekillenmesinde başrol oynamış.

ALYA TÜRKMEN / 9 YAŞINDA
Alya’nın hikayesi, odasındaki büyük dolaptan sıkılmasıyla başlamış. Bu yüzden yeni odasını kendi sevdiği renkler ve ilgi alanlarına uygun olarak tasarlamış. Büyük dolap gitmiş yerine küçük bir köşe dolap gelmiş. Alya bu küçük dolabın içinin doğru düzenlenmesi ve yatak altı bazası sayesinde tüm eşyalarını sığdırınca çok mutlu olmuş. Odayı planlarken anne ve babası ona yardımcı olmuş. Odanın bir duvarı onu yansıtan bir duvar kağıdı ile kaplanırken odaya da bir derinlik kazandırmış. İlk doğduğunda alınan avize de birkaç aksesuarla süslenerek yeni odasında kullanılmış. Ahşap ev ise bir kitaplığa dönüşmüş.

BALE TUTKUSU Beş senedir bale dersi alan Alya bu tutkusunu da odasına taşımış. Odanın bir köşesi aynalarla kaplanmış ve bu alana bir bale barı konulmuş. Küçük kızın bale sevgisi aksesuarlarda da kendini gösteriyor.

ÖZEL DOKUNUŞLAR Secduş’tan alınan ve duvara asılan tabaklar Alya’nın vazgeçilmezi olmuş. Öyle ki bu tabaklardaki resmin aynısı çalışma sandalyesi için özel baskı döşeme yaptırılmış. Bir genç kız odasını resmeden duvar kağıdı ise yurtdışından sipariş edilmiş.

ARDA TÜRKMEN / 11 YAŞINDA
Arda, 5 yaşından beri hayatında olan basketbolu odasına taşımak istemiş. Odada yer alan, kendi kazandığı kupa ve takımca aldıkları madalyalar onun vazgeçilmezleri. Gerek futbol gerekse basketbolda Fenerbahçe takımını tutan Arda odasının sarı-lacivert renklerde olmasını istemiş. Elinden hiç top düşmeyen Arda’nın odasına bir basketbol potası da yerleştirilmiş. Babasının motosiklet aşkından dolayı Arda doğduğunda özel olarak yapılan motosiklet halı hala odada. Bu halı sayesinde motosiklet tutkusu da oluşmuş ve onunla ilgili çeşitli aksesuarlar da odada yerini almış. Bir köşeye de hobi olarak çalmaya başladığı bateri yerleştirilmiş.

BASKETBOL TUTKUSU Yıllardır basketbol oynayan Arda, bu tutkusunu pota, madalyaları, takım şapkaları ve hatta yatak örtüsü ile odasına taşımış.

MELİSA ATEŞ / 9 YAŞINDA
Melis’in odası profesyonel bir dokunuş taşıyor. Odayı Selen Verel ve Reyhan Secer’in sahibi oldukları R&S Proje Mimarlık, Melis’in fikirlerini alarak yapmış. Melis’in isteklerine göre rahat çalışabileceği, arkadaşları geldiğinde oynayabilecekleri bir oda hazırlanmış. Küçük kız süslenmeyi çok sevdiği için mor renkte bir makyaj masası da yapılmış. Odadaki tüm eşyalar özel olarak üretilmiş. Mobilyalar üretilirken kullanışlı olmalarına da dikkat edilmiş. Gardırop kapaklarına duvar kağıdı için seçilen balerin figürü özel el boyaması ile uygulanmış. Melis arkadaşları ile oyun oynamayı çok sevdiği için onlar geldiğinde hoş vakit geçirebilecekleri bir ortam olmasına önem verilmiş.

MOR AŞKINA Melis odasının en sevdiği renkte olmasını istemiş. Bu nedenle odanın ağırlıklı rengi mor. Duvar boyasında, makyaj masasında, tekstil ürünlerinde bu renk kullanılmış.

ÖZEL TASARIM Odadaki tüm mobilyalar özel olarak yapılmış. Gardıropların kapakları üzerine el boyaması olarak balerin resmedilmiş.

HAZIRLAYAN GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ FOTOĞRAFLAR İBRAHİM ÖZBUNAR