Sürekli gördüğümüz ama tanımadığımız 6 bitki

Bahçemizde yetişen veya sokakta yürürken yanından geçtiğimiz bu 6 bitkiyi ne kadar tanıyorsunuz?

LAUREL *

Yaprağını dökmeyen tek Prunus olma özelliği ile önemlidir. Karadeniz ormanlarında bolca görülür. Parlak yeşil yaprakları ile süs bitkisi olarak geniş bir kullanım alanına sahiptir. Laz kirazı olarak da bilinir. 10-15 cm boylanabilir. Tam güneş ya da hafif gölge yerler ve iyi süzülebilen nemli ve derin topraklar ideal ortamları oluşturur.

Laurel
Laurel

PHOTINIA *

Alev çalısı olarak da bilinir. Genelde 2-4 m uzunluğunda ve genişliğinde küçük çalı türüdür. Yapraklar parlak yeşil renkte, kalın, kenarları düzdür. Dinlenme döneminden sonra ilkbaharda verdiği yeni sürgünler alev kırmızısı renktedir. Çiçek rengi beyaz olup Nisan-Mayıs ayları arasında çiçeklenir. Güneş alan bir yere dikilirse düzenli sulanmak ister.

Phoninia
Phoninia

JUNIPER *

Kışın yapraklarını dökmeyen daimi yeşil ağaçlardan. Yaprakları küçük pulsu veya iğne şeklinde olup 1-2 cm uzunluğundadır. Ardıç yemişi diye anılan kozalakları dişi ağaçlar üzerinde bulunur. Sıcak iklimlerde ve korunmuş alanlarda ağaç gibi büyümesine karşılık, soğuk bölgelerde çalı manzarasındadır.

Juniper
Juniper

BOXWOOD *

Şimşir, şimşirgiller familyasının Buxus cinsinden çalılara verilen ad. Genel olarak çalı nadiren ağaççık formunda herdem yeşil bitkilerdir. Sürgünleri dört köşelidir. Yaprakları derimsi, tam kenarlı ve tüysüzdür. Gölgeye dayanıklı, yavaş büyüyen nemli besin maddelerince zengin toprakları tercih eder. Nadir de olsa ağaç formunda olabilir ve kuşüzümüne benzer meyveler verir.

Boxwood
Boxwood

HOLLY *

Nemli deniz ve dağ iklimlerinden hoşlanan bu tür, ülkemizde Marmara kıyılarında doğal olarak yetişir. Yaprakları deri gibi sert ve dikenlidir. Peyzaj çalışmalarında parlak kırmızı meyveleri dikkat çekicidir, ancak zehirlidir. 10-15 metreye kadar boylanma yapar fakat çok yavaş büyür. Tuzlu toprakta yetişebilir.

Holly
Holly

EUONYMUS *

Yeşil taflan olarak bilinen bu bitki herdem yeşil bir çalı türüdür. 1.5-2 metre boylanabilir. Sarmaşık ve ağaç formunda olan türleri de bulunur. Güneşli ve hafif yarı gölge yerleri tercih eder. Orta derecede su ister. Hafif alkali, kil, kum, asidik tınlı topraklarda yetişebilir.

Euonymus
Euonymus

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kırmızı oda dekorasyonu

Şerbet kırmızı oda dekorasyonu ve uyumlu renkler

sukulent

Sukulent nedir ve nasıl bakılır? Sukulent bakımı püf noktalar