Stüdyoda yerleşim

Bir stüdyo daireyi döşemenin en zor yanı doğru düzeni bulmak. İşte 3 öneri…

Bu küçük apartman dairesinde yerleşimi yaşam ve uyku alanları belirliyor. Kanepenin karşısında konumlanan yatak yerden yükseltilerek yaşam ve uyku alanları bölünmüş. Yatağın yerleştirildiği ahşap yükseltinin içi hem televizyon, vestiyer, hem de gardırop olarak değerlendiriliyor. Yükseltiyi, mahremiyeti sağlamak için dekoratif bir perdeyle gizleyebilirsiniz. Oturma bölümünde ise bir duvar, kitaplık ve büfeye ayrılmış. Televizyonun karşısına kullanışlı bir kanepe ve misafirler için iki küçük koltukla bu alanı tamamlayabilirsiniz.

Dikdörtgen planlı bu dairede yaşam ve uyku alanı dekoratif bir perde ile bölünüyor. Pencere önüne kanepe yerine küçük ölçülerde bir uzanma koltuğu tercih edebilirsiniz. Koltuğun karşısına yerleştireceğiniz tekli oturma birimini kolçaklı sandalye modellerinden tercih ederek hem yatak odasında hem de misafir için kullanabilirsiniz. Mutfakla yatak odası arasında kalan bölümün duvarına bir pencere boşluğu açarak ışığın daha geçirgen olmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca yatak bölümünü oturma alanından ayırmak için farklı bir duvar rengi de seçebilirsiniz.

Diğer iki plana göre biraz daha geniş olan bu dairede plan biçimi yüzünden uyku ve oturma tek mekanda çözümlenmiş. Açık mutfağı iki alan arasında konumlandırılan yemek bölümü ayrıştırıcı nitelikte. Gündüz kanepe olarak kullanılan geniş sedir gece yatağa dönüşüyor. Pencereye dönük yerleştireceğiniz iki küçük berjer ekstra oturma alanı sağlıyor. Bunun yerine puf da tercih edilebilir. Dairenin iki ucuna yerleştireceğiniz dikey formlu raflar depolama ihtiyacını giderir. Ayrıca simetrik bir yerleşim daha düzenli ve geniş gösterir.