Stil koltuklar

Salonun baş köşesinde, pencere önündeki fiskos alanında, yatak odasında, hatta artık banyoda… Rahat bir koltuğun evdeki yeri her zaman hazırdır.

Hangi stil?
Geleneksel yuvarlak kollu ve torna ayaklı koltuk modelleri daha çok klasik stili yansıtıyor. Daha modern ve çağdaş bir dekorasyon anlayışınız varsa yeni jenerasyon modellere yönelebilir ya da geleneksel bir koltuğu aşırı modern ya da pop bir döşemelikle kullanabilirsiniz.
Hangi kol biçimi?
Dik bir koltuk tercihiniz varsa kumaş kaplanmış yada düz hatlı ahşap kollu bir koltuk sizin için uygun olabilir. Ancak oturduğunuz koltuğa yayılmak ve ayaklarınızı alta almak gibi bir alışkanlığınız varsa bu durumda içi dolgulu ve yuvarlak kollu bir model tercih etmelisiniz.
Hangi kumaş?

Öncelikle desenli bir kumaş seçiyorsanız desen büyüklüğü koltuğun ölçüleri ile orantılı olmalı. Eğer düz bir döşemelik kullanacaksanız bu durumda dikkat çekici renklerde ve yoğun dokulu olanları kullanabilirsiniz.

Koltuk satın almadan önce bilmeniz gerekenler

Güçlü ama esnek bir iskelet:
İyi bir koltuk sert ağaçlarla yumuşak ağaçların karışımından oluşur. Bunu en iyi, koltuğun ağırlığı gösterir. Çünkü ağır bir koltuk sert ağaçtan yapılmış demektir. Bir köşesinden kaldırmayı deneyin ağırsa kalitelidir.
Rahat bir oturuş için:

Koltuğun ağırlığınızı tarttığından ve oturma yerinin içine göçmediğinden emin olun. Helezon yaylı koltuklar daha esnek ama biraz pahalıdır. Modern koltuklarda ise genellikle zikzak yaylar uygulanır.
Dolgu malzemesinin önemi:

En dayanıklı seçeneklerden biri köpük dolgudur. Formunuzu alarak rahatlık sağlar. Elyaf ve kuş tüyü dolgular yumuşak olsa da çabuk söner ve kalktıktan sonra kabartmak gerekir. Köpüğün ve elyafın birlikte kullanıldığı modeller dayanıklı ve yumuşak olur.

Ergonomik formlar:

Koltuğun sırt kısmı omuzlarınızdan yüksekte ve başınızı kapsayacak biçimde olmalı. Kısa sırtlarda baş destekleyici mekanizması olanları seçebilirsiniz. Normal boyda bir insan için koltuğun ortalama sırt yüksekliği 50 cm civarında olmalı ama bacaklarınız uzunsa oturma kısmı derin modeller doğru olabilir.

Fotoğraf: Just imagine