İstanbul Suadiye’de sportif şıklıkta gri bir koza

Son güncelleme:

TES Mimarlık’ın sahibi mimar Esra Aşıkoğlu’nun tasarladığı Suadiye’deki bekar evinde, sade ve kullanışlı bir koza yaratmak için modern ve spor bir tarza yönelinmiş.

120 M2’LİK BALKONLU VE 3 ODALI DAİRE

Adalar manzarasına sahip eski bir Suadiye apartmanında konumlanan dairede yaşam Ekim 2017’de başlamış. Betonarme apartman, yaklaşık otuz sene önce Güneysu İnşaat tarafından inşa edilmiş. Yıllara ve hızla değişen İstanbul’a meydan okuyan apartmanın 120 m2, balkonlu ve üç odalı dairelerinden birinde Üstün Yatırım’ın sahibi, mühendis Tuğrul Üstün tek başına oturuyor. Köpeği Dascha ise onun ev arkadaşı…

DEKORASYON ÇALIŞMALARI 4 AYDA TAMAMLANDI

Ev sahibi bu semti çocukluğundan beri yaşadığı ve alışkanlıklarla sosyal hayata cevap verdiği için tercih etmiş. Ev ziyaretimizde sahibi, “Esra Aşıkoğlu, yakın birkaç arkadaşımın evini yapmıştı ve daha önce bu evlerde vakit geçirip beğendiğim için ben de onunla çalışmaya karar verdim. Ortak dostlarımız sayesinde anlaşıp çalışmaya başladık,” diye söyleyerek bize evini gezdiriyor. Dekorasyon çalışmaları Haziran 2017’de başlayıp dört ay içinde tamamlanmış.

“HER ŞEYİN TAMAMEN YENİLENMESİ GEREKİYORDU”

“Eve ilk girildiğinde çok eski ve bakımsızdı. Yıllarca el değmemiş olduğu için herşeyin tamamen yenilenmesi gerekiyordu. Ciddi bir yıkım kırım yapılıp oda ve banyo alanları tamamen değiştirildi. Mekanları büyütmek için sürgü kapılar kullanıldı, doğramalar değiştirilip kayıplar azaltıldı. Ferahlık için ise açık renkler tercih edildi ve olabildiğince ara kapılar elendi,” diye anlatmaya başlıyor Mimar Esra Aşıkoğlu ve şöyle devam ediyor;

“Bu evi dekore ederken, evin manzarası, bulunduğu semtin enerjisi ve eskiyi tamamen yıkıp bina eski de olsa, yepyeni bir iç mekan yaratma arzusu, bana ilham kaynağı oldu. Evin mimari yapısının kalitesi, varolan bazı yüzeyler ve duvarlar korunmasını gerektirdi. Öncelik, kişinin özel yaşantısını yansıtacak ve kendi karakterine uyum sağlayacak kullanım kolaylıkları olan pratik bir ev yaratmaktı. Hedef ise gözü yormayan, sade ama neşesi olan şehrin gürültüsünden bir nebze olsun kaçılabilecek kadar rahat ve huzurlu bir koza oluşturmaktı.”

RENK SEÇİMLERİ GRİ TONLAR ÜZERİNE KURULMUŞ

Renk seçimleri kırım sırasında açığa çıkan güzel bir brüt beton görünüm ile netleşerek gri tonları üzerine kurulmuş.

“Ev sahibinin genel olarak beğendiği mavi tonlar kullanıldı. Aydınlatmalar banyolar ve mutfakta spotlara ek olarak genel alanlarda sıva üstü tavan armatürleri ve yer yer lambaderler ile çözüldü. Manzara ön planda olduğu için perdeler çoğunlukla açık kalacağı düşünülerek sadece mekana bir sıcaklık katma düşüncesi ile mavi renk tonlarında keten ve koton dokulu kumaşlarla katlamalı sistem olarak çözüldü,” diyen Aşıkoğlu sözlerini şöyle sürdürüyor;

“Islak zeminlerde mermer, kalan tüm mekanlarda masif parke kullanıldı. Tercihler el dokuma halı ve kilimden yana oldu. Mobilyaların çoğu çeşitli İtalyan tasarım mobilya firmalarından seçilirken dekorasyon alışverişleri 3rd Culture, Bonvagon, Boyner Home, Crate & Barrel, Dank, Dreams, Dokumacı, Dr Light, Ev Plus, Fantasia Seramik, Gotwob, H&M Home, Hamm, Hipicon, Hürsan, Tasarım Perde, Ikea, Lineadecor, Mudo Concept, Paşabahçe, Selam Carpet, Souq Dükkan, Tchibo, Urbanoloji, Yütaş ve Zara Home’dan yapıldı. Evdeki sanat eserleri ise Selahattin Kara, Evgeniya Lyalina Yayıkoğlu ve Christian Dorey’e ait.”

Mobilyaların çoğu çeşitli İtalyan tasarım mobilya firmalarından seçilirken dekorasyon alışverişleri 3rd Culture, Bonvagon, Boyner Home, Crate & Barrel, Dank, Dreams, Dokumacı, Dr Light, Ev Plus, Fantasia Seramik, Gotwob, H&M Home, Hamm, Hipicon, Hürsan, Tasarım Perde, Ikea, Lineadecor, Mudo Concept, Paşabahçe, Selam Carpet, Souq Dükkan, Tchibo, Urbanoloji, Yütaş ve Zara Home’dan yapıldı. Evdeki sanat eserleri ise Selahattin Kara, Evgeniya Lyalina Yayıkoğlu ve Christian Dorey’e ait,” diye bahsediyor ve bizi uğurluyor.

SALON DEKORASYONU

Salon Adalar manzarasına hakim salondaki mobilyalar Porada, Pianca ve Bonaldo’dan seçilmiş. Gri L kanepe ve orta sehpalar Pianca marka, puflu lacivert koltuk Bonaldo marka ve İtalya’dan getirtirilmiş. Yastıklar kumaş alınıp özel dikim yaptırılmış. Lambader ev sahibinde varmış. Şömine Hürsan’a yaptırılmış. Şömine duvarına Casadeco’dan seçilme duvar kağıdı kaplanmış, kağıt Dreams’ten alınmış. İnce tül stor Tasarım Perde’den, halı ise Selam Carpet’tan, puf üzeri örtü Zara Home’dan alınmış.

MUTFAK DEKORASYONU

Mutfak Lineadecor’a yaptırılmış mutfaktaki Tes Mimarlık tasarımı sedir sistemi marangoza özel imalat ürettirilmiş. Sarkıt aydınlatma Dr Light’tan alınırken yuvarlak masa Urbanoloji’ye yaptırılmış. Duvar fayansları Çağın Mermer’den.

BANYO DEKORASYONU

Tüm banyo mermerleri Tes Mimarlık tarafından çizilip Çağın Mermer’e özel imalat yaptırılmış. Vitrifiyeler Yütaş’tan seçilirken ayna Crate & Barrel’dan, lavabo Fantasia Seramik’ten ve aplikler Dr Light’tan alınmış.

YEMEK BÖLÜMÜ

Masa ve sandalyeleri Bonaldo marka tercih edilmiş. Halı Selam Carpet’tan, sarı aydınlatmalar Hamm’dan, perdeler Tasarım Perde’den. Mavili tablo Evgeniya Lyalina Yayıkoğlu’na ait. Bar ünitesi Crate&Barrel’dan seçilmiş.

ÇALIŞMA ODASI

Masa ve kütüphane Tes Mimarlık tarafından özel olarak tasarlanıp marangoza imal ettirilmiş. L kanepe Ikea’dan, kilim Mudo Concept’ten, sarkıt aydınlatma Ikea’dan, aksesuarlar Boyner Home, Dokumacı ve Ev Plus’dan alınmış. Tablo Selahattin Kara’ya ait.

YATAK ODASI DEKORASYONU

Bonaldo’dan alınma yataklara Pianca’dan seçilme komodinler eşlik ediyor. Aydınlatmalar Ikea’dan, yatak örtüleri ve kimi aksesuarlar Zara Home’dan tamamlanmış. Casadeco marka çizgili duvar kağıdı Dreams’den alınmış.

HAZIRLAYAN: RANA KORGÜL
FOTOĞRAFLAR: BURAK TEOMAN
Evim Dergisi 2018