Spor kıyafetlerinin daha güzel kokmasını nasıl sağlayabiliriz?

Verimli ve keyifli bir antrenman sonrası kendimizi daha iyi ve çekici hissederiz. Güzel bir duştan sonra ise vücudumuz oldukça kolay bir şekilde temizlense de, antrenman kıyafetlerimizde kalan kokudan yıkadıktan sonra bile kurtulmak zor olabilir. 

Kıyafetlerinizdeki pis kokuyu çıkarmakta zorlanıyorsanız, endişe etmeyin, bu spor salonuna giden çoğu insanın karşılaştığı bir sorun.

Bir temizlik blogu olan “Busy Blooming Joy”un kurucusu Sarah Clemence, “Egzersiz kıyafetlerinizdeki kokunun terden çok bakterilerle ilgili olduğu ortaya çıktı” diyor.

Açıklamaya devam ediyor: “Hepimizin cildinde bakteriler var ve özellikle yüksek performanslı sentetik giysilerimizde terlediğimizde nem ve ısı, bakterilerin bayıldığı bir ortam yaratıyor. Bakteriler terimizle ziyafet çekerken atık (evet, bakteri kakası) üretiyorlar ve bu da o kötü şöhretli ‘spor kıyafetleri’ kokusuna neden olur.”

Spor kıyafetlerinizin yeni gibi kokmasını sağlamak için her şeyi denediğinizi düşünebilirsiniz. Sizler için antrenman kıyafetlerinizde bakterilerin çoğalmasını nasıl engelleyeceğinizi uzmanlara sorduk…

Sirke Kullanmayı Deneyin

Healthy Happy Impactful’un Yazı İşleri Müdürü Jennifer Kropf, spor kıyafetlerinde mucizeler yaratan bir tüyoya sahip olduğunu söyledi.

Kropf, “Kıyafetlerinizi yıkamadan önce biraz sirkeli suda bekletin,” diye tavsiyede bulundu. “Sirke, yağları parçalamanın ve bakterileri nötralize etmenin doğal ve etkili bir yoludur. Suda beklettikten sonra kıyafetlerinizi her zamanki gibi, – tercihen özellikle spor giyim için tasarlanmış bir deterjanla yıkayın.”

Eğer bu yöntemi denemek istiyorsanız, giysilerinizi 10 ila 30 dakika beyaz damıtılmış sirkeye batırmayı deneyebilirsiniz.

Egzersizden Sonra Kıyafetlerinizi Yıkamak İçin Beklemeyin

Kirli sepetinizde ne kadar kıyafet olduğuna bağlı olarak, bu herkes için mümkün olmayabilir. Ancak birçok uzman, kirli spor kıyafetlerinizin ortalıkta çok uzun süre kalmaması gerektiğini söylüyor.

Yedi yıllık yoga öğretmeni Melissa Burgard, neden en kısa sürede kıyafetlerinizi yıkamanız gerektiğini açıkladı:

“Yapabileceğin en kötü şey, antrenman kıyafetlerini yıkayana kadar spor çantanın içinde bırakmaktır” dedi. “Bu aynı zamanda küflenmeye de neden olabilir – ki bu da daha kötü bir koku yaratır. Eğer hemen yıkayamıyorsanız da, en azından kuruması için asabilirsiniz.”

Spor İçin Üretilmiş Deterjanları Deneyebilirsiniz

Kropf, piyasada spor giyime özel çamaşır deterjanları olduğuna dikkat çekti. Normal deterjanlar günlük kıyafetlerinizdeki kiri ve lekeleri çıkarmak için üretilmişken, spor salonu kıyafetleriniz için daha güçlü bir şeye ihtiyacınız olabilir.

Nashville Maids’in sahibi Lauren Doss, “Antrenman kıyafetlerinizin yeniden taze kokması için, özellikle spor giyim için tasarlanmış bir deterjan kullanmak önemli olabilir,” dedi . “Bu tür deterjanlar, geleneksel çamaşır sabunlarından daha etkili bir şekilde kumaştan teri ve yağları çıkarmak için formüle edilmiştir.”

Burgard, “lifleri tıkadıkları ve bakterileri hapsettikleri için” kumaş yumuşatıcılardan kaçının, dedi.

Güneşin Gücünden Faydalanın

Clemens, “Güneş ışığı doğal bir bakteri öldürücüdür ” diye açıkladı. “Kıyafetlerini bir iki saat güneşte bırakmaya çalış.”

Kıyafetleri açık havada asmak eski bir yöntem gibi görünebilir, ancak herhangi bir ekstra ürüne ihtiyacınız olmadan onları ferahlatmaya yardımcı olabilir.

Bu aynı zamanda Kropf’un tavsiyelerinden biriyle de bağlantıl: “Nemli giysiler, bakteriler için bir üreme alanı olabilir, bu yüzden onları saklamadan önce tamamen kuru olduklarından emin olun.”

Kıyafetlerinizin Kumaşını İyi Seçin

Kropf, “Doğru kumaşı seçmek de önemli bir rol oynayabilir” dedi.

Bir dahaki sefere spor kıyafetleri için alışveriş yaptığınızda, sentetik malzemelerden kaçınmaya çalışın.

Clemence, “Polyester gibi sentetik kumaşlar, esas olarak plastik oldukları ve plastik emici olmadıkları için kokuları tutmaya özellikle yatkındır,” diye açıkladı. “Böylece teriniz kumaş tarafından emilmiyor – sadece orada kalıyor ve bakteriler için bir ziyafet sunuyor.”

Ancak sentetik söz konusu olduğunda ise bir istisna var. Nike’ın Dri-Fit giyim gibi bazı spor giyim markalarının özel performans kumaşları, teri vücuttan uzaklaştırmak ve sizi ferah hissettirmek için tasarlanmıştır. Bu tür kıyafetler bile, iyi bir antrenmandan sonra o kalıcı pis kokuyu çıkarmak için biraz ekstra efor gerektirebilir.

Doğal lifler arıyorsanız, kokuları hapsetmeyen pamuk veya bambu gibi bir şey seçin. Ancak, bir dezavantajı var: “Pamuklu kumaşlar, yüksek tempolu antrenmanlar sırasında sentetik kumaşlar kadar rahat olmayabilir”, diyor Clemence.

Beyaz spor ayakkabı nasıl temizlenir? Kolay yöntemler