Sosyalleşen evler

Sosyalleşme yeni nesil yaşam alanlarının da kalbinde yer alan kavramlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Sınırları kalkan yaşam alanlarında mutfak, oturma ve uyku odaları birleşerek sosyal ortamlar meydana getiriyor.

L PLANLI AÇIK YAŞAM ALANLARI
Kullanımı pratik, kurgulanması kısmen kolay. L formlu bir açık yaşam alanı kurgulayabileceğiniz bir eviniz varsa şanslısınız.

Neden L?
L kanepelerin en önemli özelliklerinden biriuzanma koltuğunun aslında bir ayırıcı görevi üstlenmesidir. Bu sebepleaçık planlı yaşam alanlarında çok sık tercih edilir.

Işığın gücü
Aydınlatmaaçık planlı yaşam alanlarında duvarsız bir bölücü olarakkullanılabilir. Ambiyans ve görev aydınlatmaları alanları işlevine görebölerken büyük görev üstlenir.


Nasıl planlamalı?

En az kullandığınız alanı, L’nin kısa kenarı şeklinde kurgulayabilirsiniz. Böylelikle en çok git-gel yapmış olduğunuz alanda daha pratik hareket edebilir, bu alana daha geniş yer ayırmış olursunuz.
Insideout.com.au

Güçlü derinlik
Beyaz rengin güçlü derinlik etkisiyle oldukça ferah bir ortam sağlanabilir. Böylelikle çok kalabalık olma hissinin de önüne geçmiş olursunuz. Hem zemin hem de duvarda uygulayın.

DİKDÖRTGEN FORMLU AÇIK YAŞAM ALANLARI
Eğer yeterince geniş bir dikdörtgense, alanı çok farklı işlevlere yönelik planlayabilirsiniz. Ancak dar bir alansa akıllıca ürünler seçerek ilerlemeniz gerekir.


Tek yüzey

TV ünitesi, mutfak gibi yoğun fonksiyonun bulunduğu alanları tek bir duvar yüzeyinde planlayarak geri kalan duvar alanlarını rahatlatabilirsiniz. Böylesi bir kurgu, alanın ferah görünmesini sağlayacaktır.

Camlar
Eğer camlarınız küçükse güneşin rengi olan sarı ile ışığı yansıtma özelliği olan beyazı bir arada kullanarak aydınlık bir atmosfer elde edebilirsiniz.

KARE FORMLU AÇIK YAŞAM ALANLARI
Kare, şekil itibariyle ferah bir kurgu yaratmanızı sağlar. Ancak burada da ebat mühim. Stüdyo daire gibi küçük ebatlı bir kare kurgu yapıyorsanız mobilyaların büyüklükleri konusunda tasarruflu olmanız gerekiyor.


Odak noktası

Duvar kağıdı ile kaplayabileceğiniz dar bir panel açık planlı bir yaşam alanında şık bir odak noktası yaratmanızı sağlar.
Duvar kağıdı, marburg.com

Oran-orantı
Küçük bir mekansa eşyaları da buna göre seçmeniz gerekir. Örneğin küçük bir yemek masası, dar bir kanepe gibi…