Sonbaharda düğün bir başkadır!

Turuncu, bakır, bronz ve kahverengi…
Sonbahar deyince akla gelen bu renkler çoğunlukla sonbahar düğün dekorasyonlarının da temasını oluşturuyor. Siz de sonbahara uygun bir düğün konsepti oluşturmak istiyorsanız, kuru yaprak renkleri üzerine kurulan düzenlemenizi mat sarı, altın ve kırmızı tonlarıyla zenginleştirebilir, düzenlemenize kahverengi ile birlikte kullanacağınız parlak pembe ve fildişi tonlarıyla ya da gri ile birlikte kullanacağınız açık yeşil tonlarıyla hareket katabilirsiniz.
Kurutulmuş çiçekler, ahşap çubuklar, bambular, kurutulmuş yaprak, meyve ve sebzeler gibi kuru malzemelerle de dekorasyonunuzu tamamlayabilirsiniz. Gelin ve damadın düğün alanına gireceği yolu ise altın, kırmızı ve bakır renklerinden oluşan çiçek buketleri, çelenkler ve kuru yapraklarla süsleyebilirsiniz.
Böğürtlen ve kiraz meyvelerini kullanarak çiçek buketlerinde düzenlemeler yapabilirsiniz. Giriş alanını sarı balonlarla süslemek de harika bir fikir olacaktır. Balonları, bakır rengindeki kurdele şeritlerle demetler halinde gruplandırabilir, ahşap ya da bakırdan heykelleri giriş alanına koyarak misafirlerinizi çiçekler ve balonlar eşliğinde karşılayabilirsiniz. Altın tonlarındaki yapraklar ve altın rengi saten şeritlerle hazırlanmış bir giriş kemeri de düğün alanına girmek için harika bir giriş kapısı olacaktır. Düğün sandalye ve masaları da ağırlıklı olarak altın, tamamlayıcı olarak da kahverengi tonlarında örtülerle kaplanabilir. Böylece alanda daha aydınlık bir görünüm elde edebilirsiniz.
Kızıl kahverengi, sarı, çikolata ve turuncu renklerini de kullanabileceğiniz masalara cam kaseler yerleştirebilir, içlerine de misafirlerinizin ağzını tatlandıracak kuru meyveler koyabilirsiniz. Bu kaseleri altın ya da bakır örgü iplerle süsleyebilirsiniz.
Sonbaharda evlenenler davetiyelerini de mevsime uygun hazırlamalı. Altın, sarı, turuncu, kahverengi, kırmızı gibi sonbahar renklerini davetiyelerde tercih edebilirsiniz. Davet sözlerinin altında ya da etrafında kurutulmuş gül yaprakları, orkide ve kuru meyvelerle yapılan bir süsleme tercih edilebilir. Davetiye zarfı da yine aynı konsepte sahip olmalı ancak daha koyu bir renk daha uygun olacaktır. Çiçek yapraklarını ve kurumuş ağaç yapraklarını zarfta kullanabilirsiniz. Yaprakları dökülen ağaç teması ya da orkide yaprakları da düğün davetiyeleri için hoş bir seçenek olabilir. Bu ipuçlarından hareketle sonbahara uygun renklerde romantik bir düğün alanı yaratarak, misafirlerinizin unutamayacağı bir düğüne imza atacağınızdan emin olabilirsiniz. ~

Açık havada yapılan sonbahar düğünlerinde gece sıcaklığın düşebileceğini düşünerek misafirleriniz için şal ve minik battaniye gibi destekler hazırlayabilirsiniz. Bunun için öncelikli olarak düzenlemenize uygun kahverengi-altın tonlarını tercih edebilirsiniz.

Gelin çiçeği

Klasik olanın dışına çıkın ve gelin çiçeğinizi beyaz yerine, sonbahara uygun turuncu, kızıl, kırmızı ve bakır rengi tonlarda çiçeklerden tercih edin. Çiçeğinize uygun olarak ayakkabılarınızda ve masada kullanacağınız çiçeklerde de aynı tonları seçebilirsiniz. Misafirlerinizden de düğüne katılırken yanlarında turuncu bir aksesuar getirmelerini ya da kravat gibi kıyafetlerinde turuncu ayrıntılar seçmelerini isteyebilirsiniz. ~

Düğün pastası

Düğün pastanızda sonbahar temasını vurgulayacak şekilde kahverengi ve altın rengi yaprak ve dallarla yapılan bir süsleme tercih edebilirsiniz. Pasta masasında saten bakır ya da kahverengi rengi bir örtü kullanarak, etrafını turuncu ve bakır tonlarındaki kurumuş yapraklarla ya da mumlarla dekore edebilirsiniz. ~

Sonbahar düğünleri için rustik dekorasyon fikirleri

Sonbahara uygun rustik bir düğün atmosferi yaratmak istiyorsanız masa düzenlemelerinizde, kızıl-kahverengi meşe palamutlarından turuncukırmızı tonlardaki akçaağaç şuruplarına kadar doğanın sunduğu çeşitli seçeneklerden faydalanabilirsiniz.

– Kızıl bir panoyu altın rengine boyayacağınız kuru dallar ve kiraz salkımlar ile süsleyebilir, panoya yapıştıracağınız altın rengi kurdeleler arasına  misafirlerinizin oturma düzeninizi yerleştirerek düğün alanı girişine koyabilirsiniz. Benzer bir düzenlemeyi girişe “hoş geldiniz” yazısını yazmak ya da eşinizin ve kendi isminizin baş harflerini süslemek için kullanabilirsiniz.

-Renkli kasımpatı ve yıldız çiçeklerini su kabağından yapılmış enteresan vazolara yerleştirerek masalarınızda farklı bir düzenleme yaratabilirsiniz. Ayçiçeği, zambak ve ortancalar da sonbahar düzenlemeleri için uygun olacaktır.

-Minik bal kabaklarını spreyle altın rengine boyayabilir, bazılarının içlerini oyarak mum yerleştirebilirsiniz. Kabaklarınızı oyma aleti kullanarak dekoratif desenlerle süsleyebilirsiniz.

-Hem sonbahar hem de kış düğünlerinde çam kozalaklarını kullanarak en ucuz yoldan doğal dekorasyo fikirlerini hayata geçirebilirsiniz. Masalara yerleştireceğiniz büyük kozalaklar üzerine masa numarasını belirten kartları yerleştirebilirsiniz. Bunun için sadece çam kozalaklarını toplayıp, cilalamanız gerekiyor.

-Cam vazo mumlukları çiçek ve yapraklarla süsleyebilir, mumlukların etrafını altın rengi şerit ve örgülerle sarabilirsiniz.

-Aileler için rezerve edilmiş masa numaralarını belirtmek için renkli sonbahar yaprakları ile hazırlanmış çelenkler kullanabilir, bu çelenkleri bakır rengi kurdelelerle sandalyelere asabilirsiniz.