Soğuk ama güzel

Sıcak havalar sizi bunaltıyorsa izin verin akıllı klimalarla serin hava tüm evinizde dolaşsın.

Oda klimaları ve merkezi klima sistemleri… Tüm klimaların çalışma prensibi aynıdır: Ortamdaki sıcak havayı soğuk hava ile sirküle etmek. Evinizin büyüklüğü, iklimi ve ısıtma sistemi nasıl bir klima kullanacağınız konusunda size yardımcı olacaktır. Klimaların soğutma kapasitesi BTU olarak adlandırılır. Yüksek BTU birimine sahip olan klima aynı zamanda yüksek güce de sahiptir. BTU, İngilizce British Thermal Unit (Britanya ısı birimi) sözcüklerinin kısaltılmasından oluşur. Btu/h ise, klimanın bir saatte ortamdan taşıdığı ısı miktarını belirtmek için kullanılır.

Hangi odaya hangi klima?
Klima hesabını kendi kendinize yapmanız en doğru sonuça ulaşmanızı sağlamayabilir ama yine de basit bir yöntemle bu hesabı yapabilirsiniz: Oda metrekaresini 2,2’ye bölüp 1000 ile çarparsanız yaklaşık soğutma ihtiyacını bulabilirsiniz. Yaklaşık 22,46 metrekarelik bir odanız varsa, 22,46/2,2×1000=10209 btu/h bu da  demektir ki odanız için 12000 btu/h yeterlidir.
Filtre seçimi önemli
Eğer alerjiniz varsa ve iç mekandaki havanın kalitesiyle ilgili endişeler taşıyorsanız o zaman klimalarda bulunan fiberglass filtrelerinizi değiştirip yerine polen, toz, duman gibi şeyleri havadan temizleyen bir filtre takın. Farklı filtre çeşitleri bulunuyor. Orta verimlilikte cep filtreleri, elekronik filtreler, yüksek verimlilikte filtreler ve hepa filtreler. Bu dört filtreden birini seçebilirsiniz. Düşük kalitede bir filtre seçerseniz, iyi çalışmayacağından ve tıkanacağından ısının devridaim etmesi mümkün olmaz. Daha yüksek elektrik faturası ödemenize sebep olur.  Klimanızın ömrünü kısaltır.
UYGUN KAPASITE NASIL BELIRLENIR?
Klima almadan bazı soruların cevaplarını da bilmek gerekiyor. Kullanım amacı: Sadece ısıtma ya da sadece soğutma amacıyla mı kullanılacak, yoksa her ikisi de mi? Klimanın kullanılacağı mekan: Ev, işyeri veya toplantı salonu gibi geniş bir mekanda mı kullanılacak? Mekanın/odanın izolasyonu nasıl? Klimanın bulunacağı alan kaç kişi tarafından kullanılacak? Klimanın kurulacağı cephe ve odanın konumu nasıl?

(Yukarıda) Q9000 model ön cephede bulunan birbirinden bağımsız fanlar sayesinde güç ve kontrolün mükemmel dengesini sunuyor, Samsung.
Prestige Inverter model oda sıcaklığını güvenilir bir şekilde ve sadece 5-6 dakikada 5°C değiştirebiliyor. LG.

Enjoy serisi klima, Daikin.