Sizin karyolanız hangisi?

Metal, bazalı ya da ahşap… Karyola almaya karar verdiniz ama hangisini tercih edeceğinizi bilemiyorsunuz. Artı ve eksilerine bakın ve ona göre karar verin.

Laura Ashley


Ahşap karyola:
Tüm ahşap karyolalar için önerilen minimum bir konstrüksiyon standardı olduğundan ve her bir karyolada buna göre tasarlandığından istediğiniz ahşap malzemeyi tercih edebilirsiniz. Her ağacın kendine özgü karakteristik özellikleri vardır, bu yüzden kendinize uygun olanı rahatlıkla seçebilirsiniz. Doğal ahşabın zaman ve güneşin etkisiyle renginin değişebileceğini unutmayın. Ahşap karyolaların iki tip iskeleti bulunuyor: Latalı ve yaylı. Lata iskeletli karyolalar daha sert bir his verir. Bu nedenle yaylı iskeletli karyolalar biraz daha konforludur. Lataların arasındaki mesafe en fazla 7 cm olmalıdır, almadan önce bunu kontrol edin. Eğer bu aralıklar daha fazla ise uyuma sırasında omurganızda rahatsızlıklara yol açabilir.

Metal karyola: Pirinç, ferforje ya da herhangi bir metalden yapılmış bir karyolayı her zaman için uzun vadeli bir yatırım olarak görün. Yatağın rahat bir uyku sağlamasının yanı sıra tasarımına da dikkat ediyorsanız bu tarz bir seçim yapabilirsiniz. Çünkü metal karyolalar her zaman için ağır ve kaliteli bir görünüm yakalamanızı sağlar. Metal karyolalarda yaylı iskeletler iyi bir seçim olmayabilir. Zaman içerisinde şilteyi aşındıracağından bu da çökmelere sebep olabilir ve rahat uyku uyumanızı engeller. Bu yüzden yaylanmayan lata bir iskelet tercih edin.

Doğtaş

Bazalı karyola: Fabrikada monte edilmemiş olan bazalı yatakları eve geldiğinde monte etmek size zor gelebilir ançak unutmayın aldığınız ürünün boyutu montaj şeklini de değiştirebilir. Bazalar genellikle iki parçalı olduğundan montajını yapmak oldukça kolaydır. Alırken yatağın altında çekmece sistemi varsa dayanıklı olup olmadığını kontrol edin, ama bu çekmecelere genellikle yastık, nevresim gibi hafif şeyler depolandığından iskelet sisteminin çok sağlam olması da gerekmiyor. Bazalı karyolaların çerçevesi genelikle kumaş ya da deri kaplı oluyor. Tepe Home