Şık ve işlevsel yemek odası için 6 adım

Şık bir yemek odasının sırrı; kolay uygulanabilir etkili bir dekorasyon, doğru ürünler ve pratik çözümlerle maksimum konfor, azami işlevsellik…

Kırık beyaz, bej ve pastel gri renk dengeleri, açık ahşaplar, ham pamuk tekstiller, sırsız seramikler, doğal malzemeler… Kuzeyin rahatlatıcı stillerinden ilham alın.

YEMEK MASASI

Bu odanın en önemli mobilyası yemek masası. Değişen yaşam alışkanlıkları ile etrafında daha çok vakit geçirilen masada artık sadece yemek yenmiyor. Ders çalışılıyor, hobiler yapılıyor, oyun oynanıyor, sohbet ediliyor. Yön değiştiren tercihler ile şık, hem de her amaca hizmet eden seçenekler ön planda. Yer sorununuz yoksa uzun masif ahşap olanlara, dar bir yemek alanı varsa açılır kapanır modellere yönelin. Açık ahşap tonlarında düz, kalın ayaklı masaları, yine açık tonlu ince hatlı sandalyelerle kullanarak zamansız ve çağdaş bir görünüm kazandırın.

SANDALYE + BANK

Son günlerde popüler olan duvar önü sedir oturma şekli yemek odasına da uygulanabilir. Oldukça konforlu bu oturma şekli masa etrafına daha fazla kişinin sığmasını sağlıyor ve sandalye kalabalığından da kurtarıyor. Ancak her eve adapte etmek mümkün olmayabilir. Bu yüzden mevcut sandalyeleri ekstra yumuşak minderler ve kılıflarla rahat oturumlu bir şekle dönüştürebilir veya masanın bir tarafına bol yastıklı, minderli bir bank yerleştirebilirsiniz.

Şık ve işlevsel yemek odası için 6 adım

DEPOLAMA

Bir yemek odasının olmazsa olmazlarından kullanışlı bir büfe veya vitrin dolabı. Özellikle açık planlı bir yaşam alanınız varsa dağınıklığı ortadan kaldırmak için çok raflı hem de kapaklı seçeneklere yönelin. Duvar ölçüsü el veriyorsa farklı yükseklikte iki, üç üniteyi yan yana yerleştirmek mekanı tekdüzelikten kurtarır, hareket kazandırır. Düzlerin arasına cam kapaklı modüller ekyelerek görünümü ferahlatın. Ama düzen sorununuz varsa cama içten buzlu veya ondüle film kaplayarak gizleyebilirsiniz.

AYDINLATMA

Yemek masasının üstüne astığınız tekli, ikili ya da çoklu sarkıt aydınlatmalar işlevsel ve yönlendirilebilir ışık kaynakları oluştururken dekoratif olarak da samimi ve sıcak bir atmosfer sağlar. Çoklu sarkıtları makara düzeneğinde asmak ışığı masada istediğiniz gibi yönlendirme imkanı tanır. Ayrıca her sarkıtı farklı bir kumandaya bağlamak ve dimmer kullanmak da ışıkla atmosfer yaratır ve işlevsellik kazandırır.

ZEMİN

Masif ahşap ya da ahşap görünümlü laminat parkeler yemek alanı için en dekoratif ve en doğru zemin tercihi. Mevcutta doğal ahşap bir döşemeniz varsa özel zemin ve parke boyaları ile boyayıp cilalayarak yenileyebilir, hatta renklendirebilirsiniz. Ama odanın bu şekilde soğuk göründüğünü düşünüyorsanız masa altına tüylü ya da yine doğal dokulu bir halı da sererek atmosfere sıcaklık hissi kazandırabilirsiniz. Eğer sürekli yemek döküntüsü oluyorsa halıyı kısa tüylü seçin.

YEMEK TAKIMLARI

Tabak ve servis setlerine bir servet harcamasanız da doğru form ve renk tercihleri ile sofranızı şıklaştırabilirsiniz. İşin sırrı uygun kombinleri yakalamakta. Büyük sunum kaseleri, kesme cam bardaklar ve parlak sırlı tabakları sade keten tekstiller ile harmanlayarak şık sunumlara imzanızı atın. Kuru çiçekler ile vazolara hazırladığınız aranjmanları yemek sırasında veya sadece dekoratif olarak kullanabilirsiniz.

Sonbaharı içeri davet ettik!