Sıcak ve zamansız: Ahşap görünümlü zeminler

Kullanılan renk, malzeme ve dokularla genelde soğuk bir izlenim bırakan banyolar, ahşap dokulu zeminlerle daha sıcak ve samimi bir havaya bürünüyor.

CİLA VE MALZEME SEÇİMİ Endüstriyel stil için eskitme veya ham ahşap gibi geleneksel seçimler yapın. Parlak ve cilalı yüzeye sahip parkeler modern tarza daha çok yakışır. Koyu ceviz, maun cila klasik tarzda bir dekorasyonla müthiş uyumludur. Açık tonlarsa kuzeyli stilindeki yaşam alanları için düşünülebilir.

UYGULA, TEMİZLE, KULLAN Parke döşemek işin uzmanı kişilerce yapılması gereken bir uygulama olsa da yapı marketlerde kenar klipsli ya da geçmeli diye tabir edilen hazır parkeleri siz de döşeyebilirsiniz. Parke temizliğinin en kolay yolu vakumlamak ve hafif nemli bir bezle silmek. Derinlemesine temizlik için özel ahşap deterjanı kullanın. Ayrıca her on yılda bir yeniden cilalayarak ilk günkü görünümünü kazandırabilirsiniz.

MALİYET HESAPLAMA Orta kalitede doğal masif bir parkenin ham (cilasız) maliyeti ortalama 200300 TL./m2 arasında değişiyor. Cila da yaptıracaksanız fiyata ortalama 60 TL./m2 ekleniyor. Ahşap lamine için fiyatlar 250 TL./m2’den başlıyor. Laminat parkelerse yaklaşık 75-120 TL./m2 arasında. Elbette ahşap kalitesi, tutkallı veya geçme, süpürgelik ve ses ya da titreşim izolasyonu gibi detaylara bağlı olarak fiyat değişiyor. Alışverişe çıkmadan önce fikir edinmek için mimarobot.com’dan maliyetlerinizi hesaplayabilirsiniz.

DİĞER SEÇENEKLER Parke efektli laminat da bir seçenek. Sentetik katmanlardan oluşan parkenin yüzeyine ahşap dokulu kağıt preslenerek doğala yakın görünümler yakalanıyor. Çizilmeye ve darbeye karşı dayanıklı ve kolay uygulanıyor. Ahşap görünümlü seramikler de uzun ömürlü ve dayanıklı kullanım sunuyor.

Bunları biliyor musunuz?

  • Kolay temizlenen, suya dayanıklı ve kaydırmaz özellikte vinil zemin kaplamaları parke ve seramiğe iyi bir alternatif.
  • Küçük metrekareli bir alan için parke markalarının outlet ve depolarında seri sonu, üretimden kalkan ve çok hesaplı seçenekler bulabilirsiniz.
  • Eğer zeminden ısıtma düşünüyorsanız, ahşap dokulu porselen zemin tercih edin. Çünkü doğal ahşap zaman içinde kuruyarak çatlama yapar.

Fotoğraf: karndean.com

HAZIRLAYAN PELİN ÖZKUL