Sıcak detaylarla dolu konforlu bir yaşam

Tasarım ve uygulama konusunda mimar Merve Benice Musluoğlu’ndan yardım alınan Nişantaşı’ndaki 90 metrekarelik ev, işlevsel, konforlu ve sıcak detaylarla dolu.

Ev çok büyük olmadığı için tüm mekanlar maksimumda kullanılmış. Salon ev sahiplerinin en çok vakit geçirdiği mekan. Bu nedenle salonun konforuna özellikle önem vermişler. Rahat bir köşe koltuk tercih etmişler. Koltuk Modoko’dan.

Nişantaşı’nda bir apartman dairesindeyiz. 90 metrekare üzerinde iki oda bir salondan oluşan dairenin ev sahipleri Hande ve Barış Demirel çifti. Genç çift bu evde minik oğulları Bulut ve yakında aileye katılacak bebekleri için sıcacık bir dünya yaratmış. Demirel çifti, ailelerine ait bu daireye 2011 yılında taşınmış. Tasarım ve uygulama konusunda Mimar Merve Benice Musluoğlu’ndan yardım alarak öncesinde işyeri olarak kullanılan dairede bir takım değişiklikler yapmışlar: “Evin mutfağı yoktu. Bir oda ve bir salondan oluşuyordu. Mutfağı, girişin yanına açık mutfak olarak yerleştirdik. Büyük tek oda olan mekanı bölerek iki yatak odası haline dönüştürdük. Zeminlerde mevcut masif parkeleri korumak istedik. Bu sebeple parkeleri sistre cila yaptırdık. Bina eski olduğu için duvarlarında yapım sırasında ateş tuğla kullanılmış. Bu ateş tuğlaları belli yerlerde göstermek istedik ve duvar sıvasını kazıyarak tuğlaları ortaya çıkardık. Evde bulunan eski tip döküm  radyatörleri ise sadece renklerini değiştirerek muhafaza ettik.”

Demirel çifti evlerinde eski ve yeni eşyaları bir araya getirmiş. Bu eşyaları keyifle seçmişler bu nedenle hepsini çok  seviyorlar, ama salondaki orta sehpanın onlar için ayrı bir yeri var: “Orta  sehpamız aile büyüklerimizden birinin hediyesi ve en sevdiğim parçalardan. Ayaklarındaki yunus figürlerinin uğur getirdiğini düşünüyorum. Tablasının cam olması da onu göz yormayan işlevsel bir parça haline getiriyor.”

Tırnak, ayna ve yemek masasının üzerindeki aydınlatma Art House Ortaköy Art&Antiques Shop’tan. Mutfak dolapları ve yemek masasını Betül Mobilya yapmış. Sandalyeler ise Büyükada’da bir eskiciden.

Çocuk odasında büyük mobilyalar kullanmak yerine oyun alanının geniş olmasına dikkat edilmiş.

Evin en renkli ve hareketli mekanı mutfak. Bu alanda bolca raf ve dolaba yer verilmiş. Renkli aksesuarlar ise mutfağa hareket katmış. Barın üzerinde yer alan renkli aydınlatmalar Galata’da el yapımı aydınlatmalar yapan Lightwork’den alınmış.

Yatak odasındaki dolaplar marangoza yaptırılmış. Aileye yeni katılacak bebeğin yatağı da şimdilik bu odada kendine yer bulmuş.

Banyo kapısı kırmızıya boyanarak renklendirilmiş. Banyo dolabı ise marangoza özel olarak yaptırılmış.

HAZIRLAYAN GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ FOTOĞRAFLAR İBRAHİM ÖZBUNAR