Sıcak ayaklar

Kış evi dekorasyonunda başrol oyunculardan biridir halılar. Özellikle kışlık halı seçerken malzeme ne olmalı, avantaj ve dezavantajları neler gibi soruların yanıtlarını bilmekte fayda var.

Turkish Delight halı, English Home.

Evde ısı kaybını ve gürültüyü engellemek için pratik çözümlerden biri de halılardır. Seçerken dikkat etmeniz gereken nokta; bütçeniz, odanızın büyüklüğü ve alanı nasıl kullanacağınız. Bunları belirledikten sonra sıra makine mi el dokuması mı olacağına karar vermekte. El dokuması halı ile makine halısı arasındaki farkı görmek için halının arkasına bakmanız  yeterli olur. Makine halıları düğüm atılarak yapılmaz. Yün lifleri halıya makine ile koyulur ve sonra da halının arkası lateks ile sağlamlaştırılır. Bu işlem halının arkasına sert bir doku ve çapraz çizgili bir görüntü verir. El dokuması bir halının ise desenini halının arka kısmında küçük düğüm sıraları şeklinde görmek mümkün. El dokuması halıların kalitesine göre birçok çeşidi bulunuyor. Bu durumda da kaliteyi anlamak için yünün kalitesine bakmak gerekiyor. Yün  lifinin uzunluğu, elastikliği ve parlaklığı önem taşıyor. Mesela halının kalınlığı halının kalitesini belirlemez.

Dekore ederken neye dikkat etmeli?
– Bir odada birden fazla halı kullanıyorsanız, bunların aynı boyutta olmadığından emin olun. Aynı büyüklükte halılar mekanı olduğundan daha küçük gösterir.
– Sıcak ve rahat bir kış atmosferi yaratmak için, turuncu, kırmızı ve sarı gibi renkler deneyin. Mavi ve gri tonları gibi serin renkler, odanın olduğundan daha geniş ve soğuk hissedilmesine yol açar.
– Mekanda desenli döşenmiş koltuklar veya süslü bir duvar kağıdı varsa, daha sade bir halı seçin. Duvarlarınız nötr tonlarda ve koltuk döşemeleriniz düz renkli ise odada daha fazla ilgi çekmek için daha yoğun bir desen deneyin.
– Halının kenarlarında çıplak zemin bırakmak mekanın daha büyük görünmesini sağlar. Bu sayede odayı ferahlatmış olursunuz.
– Her zaman anti-slip yani kaymayı önleyici halılar kullanmayı tercih edin.
– Halı rengini seçerken, hem gündüz hem de gece odanızda renklerin nasıl durduğunu test edin.
– Odaya farklılık ve heyecan katmak için kabartma etkisi veren halıları tercih edebilirsiniz. Bu tarz halılar zeminde 3 boyut etkisi yaratır.
– Minimalist tarzda döşenmiş mekanlarda farklı desen ve renklerdeki halıları kullanmak, mekanın daha dikkat çekici olmasını sağlar, zıt renkler sayesinde farklı bir odak noktası oluşturur.

Palace Turkuaz halı, Enza.