Shabby-chic detayları buluşturan ev

Aygün Çuhadar Güler çok sevdiği kır evi ve shabby-chic stilini birleştirerek evinde aydınlık ve huzurlu bir ortam yaratmış.

Mobilyalar Ankara Siteler’den alınmış. Alındığında kahverengi olanmobilyalar beyaz eskitme yapılmış. Döşemeleri de Panno’dan alınan kumaşlarla yenilenmiş.

Ankara Yaşamkent’te Aygün-Yusuf Ziya Güler çiftinin evindeyiz. Çift 465 metrekarelik bu müstakil eve 2.5 yıl önce taşınmış. Toplam 4 kattan oluşan evde 5 oda, 2 salon, 2 mutfak ve 5 banyo bulunuyor. Aygün Hanım evi aldıktan sonraki maceralarını şöyle anlatıyor:

“Ev biz aldığımızda natamamdı yerlere şap dahi atılmamıştı. Baştan aşağı biz yaptırdık. Su, doğalgaz ve elektrik bağlantıları yapıldıktan sonra diğer detayları tamamlandı. 3. katta 3 oda varken ben yatak odalarının büyük olmasını tercih ettiğim için orta odayı iptal edip 2 odaya indirdim. Böylece daha geniş bir kullanım alanı oldu. En üst katta yer alan asansör düzeneğinin olduğu odayı çatıya cam yerleştirerek dikiş odası yaptım, asansör odasını da en alt kattaki tesisat odasına çektim. Alt mutfakta kapı girişini değiştirerek daha çok dolap kullanım alanına soktum.

”Evin dekorasyonu da tümüyle Aygün Hanım ve eşinin zevkini yansıtıyor: “Evin dekorasyon stili için çoğunlukla shabby chic ve biraz da kır evi diyebiliriz. Natürellik ve sadeliğin ön planda olduğu bir tarzımız var.

”Ev sahipleri evlerinde renk olarak beyazı doğal ahşap ile kombinleyerek kullanmayı tercih etmiş. Ancak kızlarının odasında ve banyosunda pembe üzerinden ilerlemişler. Ebeveyn yatak odasında ise mor renk baz alınmış ve uygun renklerle kombine edilmiş.

Evin iki salonu bulunuyor, bu iki salondan biri günlük diğeri daha çok misafir geldiğinde kullanılıyor: “Alt salonumda ön planda olan daha çok aksesuarlar, gündelik mobilyalar arka planda. Masa ve sandalyeler ile lükens ayaklı vitrin odak noktası. Üst salonda ise hem mobilyalar oymalı beyaz eskitmeli, hem de koltuklar daha renkli olup aksesuarlarla uyum sağlıyor. Üst salon daha çok misafir kabul ettiğimiz bir mekan.

”Mutfak ve banyoda ise temizlik ve sadeliği ön plana çıkarmak için açık renkler tercih edilmiş.

Bahçede de keyif alanları oluşturulmuş. Salıncağın oradaki köşe de bunlardan biri.

Giriş katında yer alan salonda daha çok konuklar ağırlanıyor. Ev sahipleri günlük yaşamda alt salonu kullanıyor.

Koltuklar Ankara Siteler’den alınmış. ayaklı vitrin Tepe Home’dan, avizeler ise Philips’ten.

Giriş kattaki mutfağın mutfak dolaplarını Münür Usta yapmış. Masa takımı Tepe Home’dan ve yine beyaza boyatılmış. Aydınlatma Philips.

Alt kattaki salonun yemek masası ve sandalyelerini Aygün Hanım tasarlamış ve Münür Usta yapmış.

Beyaz rengin tercih edildiği mutfak bahçeye açılıyor.

Yatak odasında ferah bir ortam yaratılmaya çalışılmış. Burada çiftin en sevdiği renk olan mor tercih edilmiş. Lavanta üzerine kurulu göz yormayan romantik bir oda tasarlamışlar.

İdil’in odası ve banyosunda ağırlıklı renk pembe. Bu renk beyaz ile buluşturulmuş.

Yatak odası takımı Ankara Siteler, halı Laura Ashley, sepetler ve küçük bank Zara Home, küçük mutfak Imaginarium, avizeler Philips’ten. Banyoyu Münür Usta yapmış, lavabo ise Ikea’dan alınmış.

HAZIRLAYAN: GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ
FOTOĞRAFLAR: İBRAHİM ÖZBUNAR