Sezonun stil atlası

Eylül ayında İtalya, Almanya ve Fransa önemli dekorasyon fuarlarına ev sahipliği yaptı. Biz de Tendence, Maison Objet ve Homi’de, sezonun eğilimlerini Evim okurları için inceledik ve bakın neler bulduk.

Tendence
29 Ağustos-1 Eylül arasında Almanya’nın Frankfurt kentinde düzenlenen Tendence Fuarı’nda sezonun dekorasyon eğilimlerini izledik. Liste başında doğadan ilham alan yaşam alanları var.

Eko stil
Sürdürülebilirlik Tendence Fuarı’nın en çok öne çıkan akımıydı. Sürdürülebilir yarınlar için sürdürülebilir ürünler dekorasyona bu yıl damgasını vuruyor. Doğa dostu malzemeler, geri dönüşümlü ürünler hemen hemen evin her alanında boy gösteriyor.

www.housedoctor.dk

Modern İskandinav
Pürüzsüz hatlar, yuvarlak çizgiler, bronz ve altın yüzeyler minimal anlayışla birleşerek kuzeyli stili bu yıl biraz daha yaşam alanlarımıza sokuyor.

www.rice.dk

Doğadan ilham alanlar
Yüzde yüz doğal olmasa da doğadan ilham alan formlar ve renkler dingin ve sade bir yaşamın izini sürüyor. Pek tabii yeşil bitkiler biraz daha fazla evimize giriyor.

Servisler, www.kahlaporzellan.com

Siyah-beyaz geometri
Özellikle kuzey ülkelerinde sıklıkla kullanılan geometrik siyah-beyazlar bu yıl sadece sofrada değil tekstil, duvar ve zeminde de iddialı.

Geometrik kavanozlar, www.lambert-home.de

Mavi-beyaz!
Mavi-beyazın serinletici etkisi yaz mevsiminde kalmayacak gibi. Sofra, servis elamanları ve mutfak tekstilinde bu rengi daha da görebiliriz.

www.greengate.dk

Maison&Objet
Fransa’nın Paris şehrinde 4-8 Eylül arasında düzenlenen Maison&Objet Fuarı’nda bu yılın teması “Precious” yani değerli malzemelerin kullanıldığı gösterişli ve ihtişamlı bir dekorasyondu.

Sıcaklığı yakalayın
Doğal tonlar, ısıtan dokular ve işlenmemiş malzemeler evlerde kendilerine bu yıl da yer buluyor. Sonbahar-kış sezonunda bu tarza yaşam alanlarında sıkça rastlayacağız.

Affari of Sweden.

Çocukların renkli dünyası
Bu sezon çocuk odaları onların renkli hayal dünyalarını dışarıya yansıtmalarına yardımcı oluyor. Gökkuşağının tüm renkleri çocuk odalarında kendine yer buluyor. Renkli ve desenli nevresim takımları, aksesuarlar ile cıvıl cıvıl odalar yaratıyor.

Catimini.

Doğadan vazgeçe meyenlere
Mobilyalarda ham ahşap malzemeler, tekstillerde ise ketenler bu yıl da gözde. Ham ahşap mobilyalar keten yastıklarla oldukça uyumlu bir ikili yaratıyor. Bu ikiliyi siz de evinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

www.blancmariclo.com

Altın yansımalar
Altın rengi bu yıl tüm ihtişamıyla evlere giriyor. Görkemi yansıtan bu renk, aydınlatmadan aynaya kadar bir çok dekorasyon objesinde kendine yer buluyor.

www.bloomingville.com

Homi
12-15 Eylül tarihlerinde Milano’da düzenlenen dekorasyon ve yaşam fuarı Homi’de tekstilden yemek eğilimlerine kadar hayata dair her alanda yeni sezonun stil sırları paylaşıldı.

Bu duvarlar konuşuyor
Fuarın en dikkat çeken kısmı bolca desen ve çizimlerin kullanıldığı adeta bir sanat eseri hatta bir tablo tadındaki duvar uygulamaları. Hayaller, romantizm, geometri, seyahat, içgüdü ve doğa gibi farklı temalar üzerine yoğunlaşan duvar kağıtlarında renklerden desenlere kadar oldukça değişken seçenekler sunuluyor.

Çocuk, yaratıcılık ve doğa
Fuarın belki de en keyifli bölümünde çocukların dünyayla kurdukları katkısız ve saf ilişkiyi pekiştiren, onların yaratıcı dünyasına katkı sağlayan ürünlere yer veriliyor. Ham ahşap mobilyalarda çocuk sağlığına zarar vermeyen boya ve tekstiller kullanılıyor. Hayal dünyalarını genişleten, adeta oyuncak tadındaki mobilya ve aksesuarlarla zenginleşen çocuk odalarında daha çok parlak renkler hakim.

Stokke Home.

HAZIRLAYAN İLKE YILMAZ-GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ-PELİN ÖZKUL