Sezonun 4 eğilimi

Bu yılın kumaşlarındaki dört eğilimi dört farklı karakter belirliyor: Tarihçi, aykırı, mucit ve jeolog…

NYA Nordiska, Müge Krespi Home Collection

Tarihçi: Bu kişilik geçmişteki değerlerine sıkı sıkıya sahip çıkar aynı zamanda da geçmişi günümüze taşımak için yeni yolların arayışındadır. Üstün el işçiliğiyle yapılmış güzel ürünleri sever. Farklı katmanları varmış gibi gözüken tekstiller, net çizgileri olan kumaşlar ve artistik işlemeler tercih eder. Dantelden lazer kesimlere farklı teknik ve materyaller hem tarihsel hem de geleceğe yönelik el işleri bu trendde belirleyicidir.
Aykırı: Keşfettiği parçaların geleneksel ve otantik olması gerekir. Elle boyanmış ipek kumaşlar ve yılan derisi gibi zevkli ve şık kumaşları sever. Aykırı karakterin evinde etnik desenler dikkat çeker ve duvar kaplamaları da tekstillerden ilham alır. Baskın olan renklerde Asyalı bir dokunuş vardır.
Mucit: Mucit sıra dışı döşemelik kumaşlarla deneyler yapmayı sever, köpüklü tekstiller havadar bir derinlik katar ve hem odalara hem de mobilyalara yeni bir görünüm kazandırır. Teknik tüller, renk değiştiren filmler ve lateks de kullanılır. Tüy kadar hafif yapılar ışık ve yansımalarla oynar. Canlı renkler sıra dışı kontrastlar yaratır ve merakı tetikler.
Jeolog: Bilinmeyen ve beklenmeyeni keşfetmek için dünyanın en derinlerine iner ve keşfe çıkar. Leke efekti dengeli yüzeylere hayat katar. Malzemelerden kırık ve esrarengiz parıltılar çıkar. Renk serisi doğanın enigmatik ve karanlık tarafını yansıtır. Yoğun renkler metalik parıltı ve kışkırtıcı bir keskinliğin gölgeleriyle yuvarlanır.

Erol Kumaşçılık

Ketenci