Sezon trendi koyu tonları evde nasıl kullanırız?

Bu yıl yaşam alanlarımıza renkler yön veriyor. Özellikle koyu tonların hakimiyetindeki dekorasyonda kilit renkleri kombinlerken stilinizden ödün vermeyin.

Çiçekler, geometrikler, çizgililer, ham ahşaplar derken bu yılın çıkış noktası da renkler. Ama özellikle vurgusu yüksek koyu tonlu olanlar. Yüzünü doğaya dönen dekorasyon anlayışı renkleri de etkisi altına aldığından olsa gerek; orman yeşili, okyanus mavisi, safran sarısı ve fırtına grisi en popüler olanlar. Elbette tüm renkleri dilediğiniz tarza adapte ederek kullanabilirsiniz. Ancak dekorasyonda bazı tonları niteleyen stillerin öne çıktığını da göz ardı etmeyin.

KOYU GRİLERLE DOĞASEVER MODERNİZM Doğal malzemelerle harmanlanmış siyah ve gri tonlamalı atmosferler sanıldığının aksine mekanları yalın göstererek ferahlatır. Ancak neyi nasıl kullanacağınızı doğru hesaplamalısınız. Bu yüzden evin aldığı gün ışığının sizi yönlendirmesine
izin verin. Mesela daha aydınlık odalarda griyi beyazla kullanın, loş mekanlarda ise ekru ve kremle kombinleyin.

Nasıl ve nerede?

– Siyah bazlı koyu griyi olabildiğince doğal tonlarla kullanın.

– Eğer duvarı bu tonda boyuyorsanız önüne mutlaka açık renkli ve hacimli ürünler yerleştirin.

– Rengin yalın ve erkeksi duruşunu bir miktar kırmak için kırmızı, bordo veya gülkurusu gibi tonlar seçin.

– Gün ışığı ile buluştuğunda mükemmel kontrastlar yaratan koyu griyi keçe, yün ve keten gibi yine doğal dokulu kumaşlarla zenginleştirebilirsiniz.

– Koyu gri monokrom paleti tercih edenlerin de gözdesi. Parlak lake, ışıltılı gümüş, kumlama mat krom ve metakrilat yüzeylerle buluştuğunda yarattığı kontrastlar mekanlara çağdaş bir stil kazandırır.

– Ana mobilyalarınız koyu gri ise tamamlayıcı aksesuarlarınızı ham ahşap, fon rengini kırık beyaz tercih ederek renk yoğunluğunu dengeleyebilirsiniz.

Gri ve doğal tonlarla, eviniz nasıl daha dikkat çekici olur? Sanılanın aksine mükemmel bir baz rengi oluşturan gri, mekanda mobilyalara vurguyu da artırır. Doğal yapısını bozmadan ekleyeceğiniz bir miktar sarı, yeşil, pembe ve lacivert rengi hareketlendirir. Koyu gri duvarın önüne yerleştirilen hacimli bir kanepe şık bir odak noktası yaratır. Bunun tam tersi griyi mobilyalarda kullanıyorsanız ham ahşap ve beyaz yerine krem veya bej tonlu bir zemin seçin.

Ikea.
Creavit.
Laura Ashley.

MASKÜLEN/ FEMİNEN Yatak odası gri olur mu? Elbette olur. Üstelik rengi yumuşatarak daha feminen bir havaya büründürmek de mümkün. Bunun için beyaz, sarı, yeşil ve pembe kombinini mutlaka deneyin.

GÖSTERİŞLİ BANYOLAR Yeni nesil banyolara da nüfuz eden koyu griyi altın detaylar, neoklasik formlar ve lake yüzeylerle kullanarak yenilikçi bir anlayışla dekore edebilirsiniz.

 

DERİN YEŞİLLE RETRODAN KIR EVİNE UZANIN Pek çok farklı ton geçişiyle derinlikli mekanlar yaratan yeşilin bu yıl favori olan daha koyuca tonları hemen her stilde kendine yer buluyor. Mesela modern retronun açık ahşap mobilyalarını siyah ve yakıcı renklerle kombinleyebilirsiniz. Rengin dinlendirici etksini ön plana çıkarmak için toprak tonları ve safran sarı ideal birleşim. Tüm bunların yanında tazeleyici bir etki de yaratan yeşil; antre, salon, oturma odaları ve çalışma odalarında huzur verici bir rol oynar.

Koyu yeşilde desen ve rengi nasıl kombinlemeli? Dekorasyonun önemli ögelerinden desenleri doğru renklerle kombinlerken aslında mevcut renk kartelalarından ilham almak en doğrusu. Belli bir denge sağlamak için mekan/ışık orantısına ve ölçeklere dikkat edin. Unutmayın desen odanın merkezinde durur.

Fotoğraf, IPC Media.
Enza Home.

ALIŞILAGELMİŞİN DIŞINDA bir dekorasyona imza atmak için rengi kristal, altın ya da metalle buluşturun.

DIŞARIYI İÇERİYE DAVET EDİN Rengin bir avantajı da içeride dış mekan havası yaratmaya imkan vermesi. Bu yüzden seçtiğiniz materyal ve yüzeyleri doğaya en yakın haliyle kullanın.

 

OKYANUS MAVİSİYLE DİNLENİN Renk uzmanlarına göre dinlendirici ve sakinleştirici renklerden olan mavinin kış sezonunda dikkat çeken tonu en koyu notalarda geziyor. Genellikle yatak odası ve ferahlık etkisi yüzünden ıslak hacimlerde de tercih edilen renge dinamizm kazandırmak için parlak pembe ve fuşya tonları, sofistike atmosferler için mor ve altın kombinasyonunu deneyebilirsiniz. Elbette beyaz ve yeşille kullanıldığında mekanlara kazandırdığı hacimsel etkiyi de gözardı etmemek lazım.

Yoğun ve vurgulu tonlar hangi odaya yakışır? Koyu ve vurgulu tonlar küçük mekanlarda kullanılmaz diye bir kaide yok. Mavi gün ışığı ve beyazla kullanıldığında tahminlerin aksine oldukça aydınlık ve ferah gösterir. Mesela mutfağınız yeterince doğal ışık alıyorsa dolap kapaklarında mavi+beyaz ya da mavi+gri kombini uygulayabilirsiniz. Eğer ana yaşam alanlarında koyu mavi tonları kullanmak istiyorsanız yeşil, fuşya pembe ve leylak moru ile sıcak bir etki yaratılabilir.

Doğtaş.
himla.com
blubelgray.com

SERİNLİK HİSSİ seviyorsanız kendinizi mavinin bu koyu tonuna yakın hissedebilirsiniz. Ancak ev atmosferinin renkten kaynaklanan soğuk havasını açık tonlu, hatta biraz da sarıya kaçan ahşap mobilyalarla dengeleyerek her zaman seveceğiniz bir dekorasyon uygulayın.

EKLEKTİK RUH Koyu mavinin durağan etkisini pirinç aksesuarlar, mor ve sarı tonlarda tekstillerle kırarak çılgın bir imaj kazandırın.