Sezon renkleri huzurlu ve iyimser

2011’de karşımıza çıkan canlı ve parlak renkler yerinidaha keskin çizgilere sahip ve kendini net olarakifade eden renklere bırakacak bu yıl. Birbirini tamamlayandingin tonların yanı sıra etkileyici kontrastlar,belli bir stili temsil eden renk kombinasyonlarıyaşam alanlarını başkalaştırıyor. Genel olarak huzuruve iyimserliği temsil ettiğine inanılan 2012 renklerimobilyadan zemine, boyadan duvar kağıdınakadar pek çok alanda farklılaşmaya işaret ediyor.

Yer ve gök

Mine mavisi, fırtına bulutu,yağ yeşili, küllü toprak ve kirlibeyazın oluşturduğu yer ve gökkombinasyonunda dingin veaçık bir atmosfer dikkat çekiyor.Tonlar insanın doğa ile olanilişkisini anlatır gibi. Fırtına bulutlarıve küllü toprakla hareketlenentema mine mavisi ve kirli beyazile duruluyor. Özellikle antre vebanyoda uygulayabileceğiniz bukombinasyon, dinginliği anlatmasınıistediğiniz evin yatak odası veoturma odası gibi diğer köşeleriiçin de iyi bir kombinasyon olabilir.Bu renk temasını yemek odasınauygulamamaya özen gösterin. Eklektik şıkEklektik stilin sofistike ve kıtaları aşan kültürlerarası tabiatını oryantal desenler ve siklameninfeminenliği ve zarafeti sarıp sarmalıyor.

Eklektik şık

renk kombinasyonunda karşımızaçıkan renkler çingene pembesi, çöl kahvesi,kuğu beyazı, azur mavisi ve somon pembe.Zamansızlığı geleneksel olanla buluşturanbu tonlar yaşam alanlarına hiç şüphesizsofistike bir görünüm kazandırıyor. Özellikleçalışma odası ve oturma odasında çokzengin bir stil yaratmanızı sağlayabilecekbu renk kombinasyonu ile dikkat çekicibir mekan yaratmanız mümkün. Bu renkkombinasyonlarını Marakeş tarzı aksesuarlarve ikat gibi oryantal desenlerle beraberkullanabilirsiniz.

Endüstriyel hipnoz
Pas turuncusu, kurşuni mavi, keten beyazı, kum ve kremarenklerinden oluşan temanın maskülen ve endüstriyel biryanı var. Kurşuni mavi ve keten beyazı gibi iki soğuk renkbu temada pas turuncusu, kum ve krema tonlarıyla ısınıyor.Yatak odasında dinlendiren bir atmosfer için kartelada yeralan kurşuni mavi ve keten beyazı duvar, zemin, döşemelik veperdeliklerde diğer tonlar ise aksesuarlarda tercih edilebilir.

Baharatlı tatlar
Kakule, tarçın, ametist, mercan ve kahve tonlarınınhakim olduğu bu atmosfer sıcak ve çarpıcı birgörünüm yaratıyor. Enerjisi yüksek ve dışa dönükbir karakter çizen tema mutfak, yemek odası vesosyalleşmenin pekiştiği oturma odaları için harika birseçim olabilir. Ametist gibi gizemli mor tonların tarçınve kahve gibi sıcak tatları anlatan tonlarla buluştuğumekanlar yaratıcılığı ve iletişimi güçlü bir imaj yayıyor.
~
Hangi tonlar nerede?

1. Antre ve merdivenler
Açık renk yer döşemeleri kısa koridor ya da girişleri olduğundandaha geniş ve uzun göstereceğinden seçtiğinizrenk kombinasyonun en açık tonunu uygulamaya özengösterin. Koyu tonları çerçeve, ayna gibi aksesuarlarda kullanarakmekanı ilgi çekici hale getirebilirsiniz.
Merdivenler güçlü bir odak noktasıdır. Sıcak renkli basamakve parmaklıklar gözü yormaz ve evin geneli hakkındabilgi verebilir.

2. Yemek Odası
Yemek odasında iştahı artıran ve sohbeti pekiştiren sıcaktonlar kullanabilirsiniz. Turuncu, kırmızı, beyaz, somon gibirenkler ideal olabilir. Duvarlarda ya da mobilyalarda açıkrenk kullanımı tercihinize göre şekillenebilir. Aksesuarlardada koyu tonlar kullanarak aynı etkiyi elde edebilirsiniz. Uygunbir aydınlatma dilerseniz tersini yapabilir, yani duvarlardakoyu tonlar uygulayabilirsiniz.

3. Oturma odası
Oturma odanızda sıcak renkler hakimse yeşil, lila, gri gibidengeleyici bir tamamlayıcı tona ihtiyacınız olabilir.Salonda antrasit gibi soğuk bir renk hakimse pek çok farklırenk kombinasyonunu deneyebilirsiniz. Bu renk sizin için idealbir fon oluşturarak eğlence ve sosyal paylaşımı vurgulayancanlı tonlardaki aksesuar kullanımını mümkün kılar.
Salon duvarlarından birinde panel ve duvar kağıdı çalışmasıyaparak salonun genel renk konseptinden ayrılanfarklı renk kombinasyonlarını deneyebilirsiniz.

4. Yatak odası
Dinginliği anlatan mavi tonları yatak odası için uygunrenk kombinasyonlarını oluşturur. Özellikle stresli bir yaşamınızvarsa bu tonlar yatak odanızda size iyi gelebilir.
Yatak odasında biraz enerji ve hareket için pembe, kırmızıgibi canlı renklerde tablo, mum, aydınlatma tercihedebilirsiniz.

5. Mutfak
Mutfakta hareketin simgesi sarı ve turuncu, kahvenin sıcaktonları tercih edilebilir. İştah kaçırıcı etkisi olan mavi vemor tonlarını tercih etmemeye özen gösterin.
Mutfakta pürüzsüz ve akrilik yüzeyler kullanıyorsanız sandalyeve tekstillerde desen ve renk kombinleriyle genel atmosferihareketlendirebilirsiniz.

6. Banyo
Banyoda suyu çağrıştıran su yeşili, deniz mavisi gibi renktonlarını kullanabilirsiniz. Ayrıca bu tonları beyaz ile kombinleyerekferah bir atmosfer yaratmanız mümkün.
Banyoya etkileyici bir görünüm için aksesuar kullanmaktankaçınmayın. Romantik etki için koyu renk ahşap mobilyalar,somon, pembe ve metalik gri tonlarda aksesuarlartercih edebilirsiniz.