Semtin bohem ruhu bu eve de hayat veriyor!

Sandalyeler Habitat’tan alınmış.
Balkon kapısı ahşap olup yenilenmiş.

Galata’nın renkli, bohem yüzü bu tek kişilik evde Tes Mimarlık’ın yorumuyla gün yüzüne çıkıyor.

Sandık üzerindeki eski pikap aile büyüklerinden kalma başka bir parça.


Avize evde bulunup tamiri yapılmış. Tablolar ve kilim ev sahibesine ait.

Restoratör Nazlı Hanım tarafından açığa çıkarılan tavan kalem işleri yenilenmiş.

~

Perdeler Tasarım Perde’ye yaptırılmış. Sandık arkasındaki kırmızı duvar kağıdı Marbough marka. Kanepe üzerindeki yastıklar özel dikim.

Mevcut kanepe ve koltukların kumaşları değiştirilip yenilendikten sonra  dekorasyona uygun sandık ve orta sehpa Horhor’dan seçilmiş.


Orta sehpa üzerindekiler ev sahibesinin ailesinden kalma aksesuarlar.

Semtin kendine özgü yaşam stili ve bunun yaşayanların da ruhuna yansıyabilmesi Galata’nın tercih edilmesine etken olmuş. Haziran 2012’de taşınılmış ev, yaklaşık 150 yıllık 2. derece tarihi eser olan Neo-Klasik bir apartmanda konumlanıyor. 90 metrekare olan ev salon, açık mutfak, 2 banyo ve 2 odadan oluşuyor.
~
Thanx&Co’dan seçilmiş olan aksesuarlar yemek masasının üstünde sergileniyor. Ayna Çukurcuma’dan olup avize ve aplikler evde bulunup yenilenmiş.

Yemek bölümü
Ev sahibinin aile yadigarı yemek masası yeniden cilalanıp tekrar hayata kavuşturulmuş.

Tes Mimarlık’ın sahibi, mimar Esra Aşıkoğlu’nun imzasını taşıyan ev, oldukça eski ve bakımsız bir halde iken restorasyona başlanmış. “Dairenin tüm planı ihtiyaçlar doğrultusunda yeniden oluşturuldu. Kırılması gereken tüm duvarlar yıkıldıktan sonra gerekli çelik güçlendirmeler yapılıp yeni plana uygun alanlar ortaya çıkarıldı ve tüm tesisat altyapısı dahil olmak üzere yenilendi. Evin iç mekanlarını büyütmek ve alanları ferah göstermek için belli çözümler uygulandı. Eski tip mimaride görülen salon ve yemek odası arası duvarlar kırılarak mekanlar birleştirildi. Mutfak açık olarak değerlendirilip tüm alanlar genişletildi. Mekanları daha ferah göstermek için duvarların genelinde açık renk boya kullanıldı. Eve Mart 2012’de girildi ve 3 ay içinde tamamlandı,” diyerek anlatmaya başlıyor Esra Aşıkoğlu ve, “Binanın tarihi yapısı ile bulunduğu sokağın ruhu ve yaşayacak kişinin bunları takdir etmesi bana ilham verdi. Eskinin içinde yeniyi yaşatabilme içgüdüsüyle tasarladığım birçok mekanda olduğu gibi burada da öncelikle dairenin içinde zamanına ait bulabileceğimiz değerli öğeleri açığa çıkartmaya özen gösterdim. Yıkımlar sırasında karşımıza çıkan tavan pentürlerini restoratörlere tamamlattıktan sonra açığa çıkan tuğla duvarlar ve volta tavan döşemelerine vernik ve boya ile ikinci bir şans verip modern dekoratif detaylar ile günümüz yaşam stiline uygun hale getirdim” diye ekliyor.
~Mutfak
Alana uygun tasarlanan mutfak dolapları marangoza özel imalat yaptırıldıktan sonra Laura Ashley’den seçilen kulplar ile tamamlanmış. Tekmar’dan alınan Cashmere White granit tezgah kumlanarak uygulanmış. Perde, Tasarım Perde’ye yaptırılmış. Tezgah üstündekiler ev sahibesine ait aksesuarlar. Beyaz eşyalar Arçelik ve Siemens’den seçilmiş.

Renk seçimlerinin büyük bir kısmını tavanlardan çıkan figürlerde kullanılmış renkler yönlendirmiş ve bu çalışmaları daha algılanır hale getirebilmek için açık ve pastel tonlar tercih edilmiş. “Evin aydınlatması mekanın genelinde algılanan hafif loş bir gün ışığının yarattığı ortamı yansıtabilecek şekilde seçildi. Mevcutta bulduğumuz ve zamanından daire içinde kalmış olan birkaç adet eski armatür tamir ettirilip yeniden değerlendirilirken, kalan alanlar için bunlarla uyum içinde olabilecek ürünler seçildi. Perdeler ev sahibinin elinde artmış olan çok özel tül ve kumaşların farklı bir şekilde birleştirilmesiyle hayata geçirilip yeni seçtiğimiz rustikler ile asıldı” diyen mimar “Kırım döküm sırasında kat kat seramikler altından çıkan çiniler tamir edilip ıslak mekanlar ve koridor için kullanılırken yine mevcuttaki masif parkeler elden geçirilip cilalandı. Dekoratif amaçlı kullanılan kilim ev sahibinin elinde vardı ve halı ise 2. koridor kısmında kullanıldı” diye de ekliyor. 

Mimar Esra Aşıkoğlu, “Benim için ev, tüm yaşayanlarına gerektiğinde dış dünyadan sıyrılıp kendi içlerine dönebilecekleri kadar huzurlu ve sakin bir ortam sunabileceği gibi istediklerinde yakınlarıyla beraber keyifli vakit geçirebilecekleri kadar canlı ve hayat dolu bir mekan olabilme esnekliğine sahip olan bir yaşam alanıdır” diyerek bizi uğurluyor. 
~

Antre
Horhor’dan alınan bank ünitesi üstüne asılan güneş ayna ile giriş tamamlanırken, yastıklar Casamance kumaşlardan ve minder ise Designer’s Guild kumaştan yaptırılmış. Ev sahibesine ait eski bir ferforje cam vazo antreye yerleştirilmiş. Niş duvar kağıdı Omexco firmasına ait. 

Koridor
Duvardaki tablolar ev sahibesine ait olup sıra sıra asılmış. Aplik Nova Aydınlatma’dan. Köşedeki sehpa ev sahibesine ait olup zemin çinileri evin orijinalinde mevcutmuş. Sadece tamirleri yapılıp eksik parçalar Galata Çini’den tamamlanmış.

İkinci koridor
Odaları bağlayan ikinci koridordaki niş duvar kağıdı kaplanmış. Omexco firmasına ait. Oda girişindeki ayaklı mumluklar Habitat’tan olup siyah kalorifer Demirdöküm’den, Coco görünümlü halı Anıl Zemin’den, Galata Kulesi fotoğrafı Tepe Home’dan ve aplik Nova Aydınlatma’dan alınmış.
~“Bir ev için en uygun dekorasyon çalışması, içinde yaşayacak kişinin yaşam stilini yansıtırken, bulunduğu semt ve binanın yapısını da göz ardı etmeden yapılmalıdır.”

Misafir odası
Yatak Ikea olup örtüsü ev sahibesinde mevcutmuş. Yastıklar Thanx&Co’dan, komodin Ikea’dan, Elitis marka duvar kağıdı Lot’tan ve yerdeki çanta Thanx&Co’dan alınmış.

Misafir tuvaleti
Ayna Gedik Cam’dan, aplik Nova Aydınlatma’dan alınmış. Duvara Tekmar’dan alınan Hindistan’dan gelen özel granitli duvar kağıdı kaplanmış. Zemin evin orijinalinde mevcut olup sadece kırık eski parçalar tamamlanmış.
~
Yatak odası
Elitis firmasına ait kumaş pano ile kaplanan yatakbaşına yine Horhor’dan alınan komodinler eşlik ediyor. Alaçatı Lisa Corti abajur şapkaları ise yatak örtüsü ile uyumlu seçilmiş. Designer’s Guild kumaşlardan yaptırılan yastıklar kullanılmış. Yatak örtüsü bir yurtdışı seyahatinden alınırken, cam önündeki koltuk ev sahibesinde mevcutmuş. Makyaj masası Çukurcuma’dan, perde Tasarım Perde alınmış.


Ebeveyn banyosu
Banyo dolabı özel imalat marangoza yaptırılırken lavabo ve kalorifer Vitra’dan seçilmiş. Mavi plastik aksesuarlar ise Ikea’dan alınmış. Bej seramikler Çanakkale Seramik’ten.