Şehrin kalbinde yaşamak

Taksim’de bir apartmanın çatı katında yer alan daireyi ev sahipleri hafta içi kullanıyor. Şehrin merkezinde olan işyerlerine yakınlığı nedeniyle böyle bir daireye ihtiyaç duyulmuş. Deniz manzaralı terasla çevrelenmiş evde salon, iki yatak odası, banyo ve mutfak bulunuyor. Salon ve odaların zemini meşe parke; cilalanarak kullanılmış. Salonun üç duvarına üst kısmı açık, altı kapaklı dolaplı kütüphane yaptırılmış. Bu evde modern eşyalar, antika olanlarla birlikte kullanılmış. 18. yüzyıla tarihlenen bir eşya ile 19. yüzyılda kullanılmış bir obje yan yana getirilmiş. İngiliz sandalyeler, İspanyol dresuar, Osmanlı tombak sehpa altı, işlemeli örtü gibi birbiriyle uyum içinde. Aileden hatıra orijinal resimler, modern heykellerle yan yana.

‘Bütün bir ömür toplananlar kullanılamıyorsa demek ki o eşyaların ya da objelerin derinliği yok’ denilen evin banyosu ayrı bir dünya. Bir duvara birçok eski fotoğraf ve sevilen resimler asılmış. Böylece burada geçirilen zaman iyiden iyiye değerli kılınmış. Ev sahipleri yılın önemli bir bölümünde Londra’da yaşıyor. ‘İngilizlerin gösterişsiz, baktıkça güzelleşen üslubu Undestated Taste hayatımı etkiledi’ diyen ev sahibesi hafta içi kullandıkları bu evde hem çok kullanışlı hem de baktıkça güzelleşen bir mekân yaratmış.

Yatak odasında bir duvara desenli bir kağıt uygulanmış. Diğer bir duvarı boydan boya kaplayan gardırop kapakları ise kumaş kaplanmış. Dantelli yatak örtüsü, işlemeli örtü ve yastıklar hem geçmişe selam gönderiyor, hem de güzel bir uykuya çağırıyor. Terasa bakan yatak odasında duvar kağıdı ile perdenin deseni aynı. Kalorifer peteği hazeran bir perdeyle gizlenmiş. Yatak başı ve yastıklar aynı kumaşla kaplanmış.

HAZIRLAYAN AYŞE FUNDA ARAS FOTOĞRAFLAR ENGİN AYDENİZ