Şehrin içinde modern kır yaşamı

Öykü ve Ersoy Yüksel’in, Minik kızları Mila ile birlikte yaşadığı bahçe dubleksi, beyaza pastellerin eşlik ettiği, modern country seçimlerin öne çıktığı, bol ışıklı bir koza.

“Bu evi ilk gördüğümüzde en beğendiğimiz özelliği başta iki girişinin ve bahçesinin olmasıydı” diyor Öykü Yüksel.

“Bence salonda bulunan koltuklar öncelikle rahat olmalı” diyen Öykü Yüksel L koltuğu bu nedenle tercih ettiklerini ve özellikle akşamları ayaklarını uzatıp keyifle televizyon seyrettiklerini belirtiyor. L kanepe, Lazzoni Mobilya. Halı, Habitat. Pencere önüne yerleştirilen ve Mudo Concept’ten alınan yeşil koltuk ve pufun orijinali deri döşemeliymiş. Ancak evin bir de kedisi olduğu için kumaş kaplatmayı tercih etmişler. Orta sehpa, büfe ve televizyon altlığı CoastalHomes’tan seçilmiş.

Ailenin iki senedir oturduğu bahçe dubleksi 270 m2 ve evde 5 oda ve 5 banyo bulunuyor. Evi dekore ederken, bir uzmandan yardım almayan çift kendi beğenileri doğrultusunda seçimler yapmış: “Çok modern ya da çok klasik tarzda dekore edilen evlerden hoşlanmıyorduk. Bizim için önemli olan evin sıcaklığının ve yaşanılırlığının hissedilmesiydi. Bu nedenle evimizde country ve modern karışımı bir tarzı tercih ettik. Mobilyaların bir çoğunu addresistanbul’dan aldık. Ancak istediğimiz her ürünü bulamadığımız için özel olarak yaptırdıklarımız da oldu. Örneğin camın önünde bulunan ve üzerine içkilerimizi koyduğumuz dresuarlar, yatak odamızdaki aynalı takı dolabı, yatağımız ve yine yatak odasında camın önünde bulunan sehpa da yerine göre yaptırdıklarımız. Klasik, hantal görünümlü büfelerden hoşlanmıyorum, o nedenle salonda bulunan İngiliz stilindeki büfeyi gördüğüm anda çok beğendim.”

Çok ışık alan bir ev olduğu için salonda, tül perde kullanmak yerine stor kullanarak bu ışığı değerlendiren Öykü Yüksel, renk seçimlerinde tercihini de açık ve soft tonlardan yana yapmış. Ahşap mobilyaları beyazın tonlarında seçip onları pastel renklerle birlikte kullanmış. Ancak yine de evin bazı yerlerinde canlı renkler kullanarak görsel bir denge ve uyum sağlamaya çalışmış. Üst katta yer alan yatak odası için, beyaz ile bir arada kullanıldığında çok dinlendirici ve huzur veren bir oda yaratan gri mavi tonu seçilmiş. Odadaki berjeri de bu nedenle duvarlarla uygun bir renge kaplatmayı tercih etmiş Öykü Yüksel.

Yemek masası ve sandalyeleri addressistanbul’daki Coastal Homes’tan. Büfenin üzerindeki ayna ve masanın üzerindeki sarkıt da addressistanbul’daki bir mağazadan.

Gün ışığını kesmemek için seçilen beyaz storlar Ela Perde’ye yaptırılmış. Mavi  berjerler babaanneden yadigar, döşemelikleri değiştirilmiş.

Evin mutluluk ve neşe kaynağı Mila’nın odasında ana renk beyaza pembenin en şeker tonu eşlik ediyor.

Yatak özel tasarım, kitaplıklar ve makyaj masası Ikea’dan. Yatak ucundaki, aynı zamanda sandık olan puf özel yapım.

HAZIRLAYAN SEVDA B. SUNGURTEKİN FOTOĞRAFLAR ENGİN AYDENİZ