Sehpa şart mı?

Kanepe ve koltukları tamamlayan, son derece işlevsel bir parçadır sehpa. Peki her salonda ille de klasik anlamda bir orta/yan sehpa olmak zorunda mı? Bizce hayır…

En güzel sehpa adayı: Puflar
İster kare ister dikdörtgen  ister yuvarlak olsun, bir pufu farklı amaçlar için kullanmak her zaman için iyi fikirdir. Çoğu kez ayak uzatmak ya da oturmak için kullandığımız pufların özellikle büyük ebatlı olanlarını yeri geldiğinde orta sehpa olarak kullanabilirsiniz. Hatta dilerseniz pufunuzun ebadında kestireceğiniz bir camı da tabla olarak üzerine yerleştirebilirsiniz.

Yan yana, üst üste…
Klasik anlamda tek bir orta sehpa kullanmak yerine aynı ebatta birkaç küçük sehpayı yan yana getirerek size özel bir sehpa elde edebilirsiniz. Ya da sadece bir tabureyi kendiniz için küçük sehpaya çevirebilirsiniz. Hatta  dilerseniz taburelerinizi üst üste istifleyerek gerektiğinde yan yana dizebilirsiniz.

Natüralist yan sehpalar
İşlenmemiş ham ahşaplar, ağaç kütükleri dekorasyonda her geçen gün daha fazla yer buluyor, üstelik farklı form ve şekillerde. Orta ya da yan sehpa olarak kullanılmaları da bunlardan biri… Hatta dilerseniz ağaç kütüğü sehpanıza kendi ellerinizle öreceğiniz, aynı dokuya sahip bir kılıf da hazırlayabilirsiniz. Özellikle ağaç kütüklerine tekerlek taktırarak kullanım kolaylığı sağlayabilirsiniz.

Sandık-sehpalar
Sıklıkla başvurulan alternatif sehpa çözümlerinden biri de sandıklardır. Hasır ya da masif ahşap, eski ya da yeni farketmez. Önemli olan dekorasyon stlinizi tamamlayan bir sandığı (mümkünse kapağı düz olsun) kanepe ya da koltuğunuzun önüne yerleştirebilirsiniz. Üstelik içini depolama amaçlı da kullanmaya devam edebilirsiniz.