Şehirlerdeki yeni tercih: loft stili

Özellikle büyük şehirlerde küçük dairelere sıkışıp kalmaktan sıkılan günümüz insanının yeni gözdesi; duvarların kalktığı, kendi içinde rahat geçişleri olan, ferah ve olabildiğince özgür loft mekanlar…

1970’lerde özgür ruhlu Amerikalı sanatçıların yaşam alanı olarak tercih ettiği yüksek tavanlı, uzun pencereli eski fabrika, depo ve kullanılmayan binalar günümüzde farklılık arayanlara ilham kaynağı oluyor. Gerçek loft yapıların sayısı fazla olmasa da, bu stilden etkilenerek tasarlanan yeni şehir evleri oldukça fazla. Ana yaşam alanlarını geniş galerili salonların oluşturduğu loft evler genellikle endüstriyel binalar, hangar, depo ya da garaj gibi mekanlardan dönüştürülüyor.

Mimari ve dekorasyon bütünlüğü
Loft stilinde geniş hacimleri döşemek için mekan genişliği yerine yüksekliğini baz almak gerekiyor. Yani metrekare yerine metreküpü doğru değerlendirmek önemli. Oda bölümleri olmayan loft yaşamında mekanları büyük ölçekli mobilyalar, yüksek aydınlatma ve aksesuarlarla geçerek doluluk hissini artırmak lazım. Bu yüzden mobilya, aksesuar ve tekstillerinizi seçerken mekanın mimari unsurlarıyla bütünleşecek şekilde düşünmelisiniz. Loft stili yaşamın bir başka önemli detayı ise tamamen açıkta bırakılmış tesisat boruları, çatı ve taşıyıcı ögeler.

Şehir evinde loft etkisi için öneriler
Loft etkisini yaşadığınız şehir evinde yaratmak için önce mobilyalarınızı sadeleştirin. Daha sonra gözünüze boş gelen köşelere büyük ölçekli heykel ve resim gibi birkaç aksesuar ekleyin. Ama her şeyden önemlisi mimari olarak yapacağınız değişimler. Duvarlarınızı boyadan arındırın, ham tuğla görünümüne getirin ve belli bölümlerini kaba sıvayla sıvayarak bırakın. Bunun yerine tuğla görünümlü duvar kağıtları da kullanabilirsiniz. Koltuk, lambader ve sandalyeleri yenileyecekseniz deri, keten ve koton, kumaş seçenekleriniz arasında olsun. Bunları hardal sarı, yeşil ve lacivertle kombinleyerek retro/vintage veya gri, beyaz ve bejle kullanarak endüstriyel ve maskülen efektler yaratabilirsiniz. Büyük ve hacimli özel tasarım bir aydınlatma ya da bir Chesterfield kanepe ve koltuklar mekana değer kazandırır.

~

Renkler ve dokular nasıl olmalı?

Yukarıda saydığımız tüm detayları ardı ardına sıralayınca loft stili insanda oldukça soğuk bir mekan hissi yaratıyor. Ancak ceviz, kiraz ve natürel cilalı meşe gibi doğal ahşaplar, cam, deri, keçe ve yünlülerle sıcaklık katabilirsiniz. Eski ahşap bir konsolunuz varsa beyaz ya da krem lake cilalayın, rustik parçalar kullanın ya da pop art stilinde renkli tablolar ve aydınlatmalar tercih edin.

Stil için 4 adım
• Bürüt beton ve tuğla yüzeyler.
• Galvanizli ve saç malzemeden detaylar.
• Deri, nubuk, süet ya da keçe ve yün döşemeler.
• Açıkta bırakılmış hissi veren boyalı tesisat boruları.