Şehirde kır evi havası

Herkesin şehir dışında ara sıra kaçamak yapabileceği bir evi olmayabilir, ama bu, şehirdeki evlerimizde bu zevkten mahrum kalacağız anlamına gelmiyor. Mevcut yaşam alanlarında da kır evi stili kurguları yaratabilirsiniz.

1. MALZEMEDE DOĞALLIK VAR Eskitme ahşaplardan sehpa gibi detayları mevcuttaki mobilyalarınızla kombinleyerek bu havayı yaşam alanlarında elde edebilirsiniz.

2. YEŞİL BİR DÜNYA YARATIN Kır yaşamı denildiğinde akla ilk olarak doğa ile iç içe bir yaşam gelir. Bu sebeple balkon ve teras gibi alanlarınızda mutlaka küçük bahçeler oluşturun. Hatta yenilebilir bitkiler ve şehir evlerinde kolaylıkla yapılabilen bitki havuzlarını deneyebilirsiniz. Ayrıca iç mekanda da bol miktarda yeşil bitkiye yer verebilirsiniz.

3. ESKİTME GÖRÜNÜMLÜ Mevcuttaki eşyalarınızı eskitme usulde boyayarak onlara kır evi stili havası katabilirsiniz. Özellikle masa, giysi dolabı büyük parçalarda denerseniz hızlı etki elde edebilirsiniz.

4. GENİŞ SOFRALAR Kır yaşamının en büyük temsilcilerinden biri de geniş aile sofralarıdır. Bu sebeple masif bir masayla olabildiğine uzun bir yemek alanı oluşturabilirsiniz. Çok geniş bir alanınınız yoksa yuvarlak ve oval alternatifleri deneyebilirsiniz.

5. TEKSTİLLERLE OYUN Mobilyaları değiştirmek planlarınız arasında yoksa tekstillerle de kır evi stili yaratabilirsiniz. Masa örtüleri, minder ve dekoratif yastıklar bir çırpıda etki elde etmenizi sağlar. Kır evi stilinin temsilcisi niteliğindeki renkler ise: Havai mavi, sarılar, mint yeşilleri, ve bejler.

6. BANKLARI DEKORASYONA DAHİL EDİN Antre ya da pencere önünde banklarla küçük, kır evi konseptinde köşeler oluşturabilirsiniz. Bu tarz köşeler işlevsel olduğu kadar keyifli alanlar da oluşturur.

7. DESEN KARMASI Oturma odanızda puantiye, şerit, floral temada tekstiller kullanarak bu stilde en çok karşımıza çıkan desenlere yer verebilirsiniz.

8. KÜÇÜK DETAYLAR Ahşap, hasır tabure ve sandalyeler evin her alanında bu stile gönderme yapmanızı sağlayabilecek küçük detaylardan. Örneğin yatak başınızda Thonet bir sandalye kullanabilir ya da mutfakta ada ünitenizin çevresinde ham ahşap bar taburelerine yer verebilirsiniz. Bir başka alternatif de kanepenizin yanında alçak tabureleri yan sehpa olarak kullanmak olabilir.

9. MODERN-KIREVİ Eğer modern kır evi stilinden hoşlanıyorsanız daha natürel tonlara yer verebilirsiniz. Örneğin doğal ahşapları beyaz ile kombinlemek gibi.

10. RUSTİK BÜFELER Açık raf sistemleri ya da camlı rustik büfeler vintage stildeki sofra aksesuarları sergilemek için harika bir fikir. Yemek odası ya da mutfakta yer verebilirsiniz.

studiog.uk.com
Valeron.
studiog.uk.com

11. VE PERDELER Pencerelerinizde klasik stildeki pileli perdelere yer verebilir ve bu tarz perdeleri de rustiklere geçirerek kullanabilirsiniz.

12. ÇİÇEKLER Baskı ya da nakışlı çiçek desenleri, yapay çiçekler kır evi stilinin en çok kullanılan dekoratif detayları arasında. Yatak odasında feminen ve tazeleyici bir görünüm için çiçekleri tercih edebilirsiniz.

13. YATAK BAŞINA Eski kapı ya da kepenkleri yatak başı olarak değerlendirebilir, mevcut dolap kapaklarınızı rölyefli boyalarla boyayarak benzer bir görünüm de elde edebilirsiniz.

14. SÜRGÜLÜ KAPILAR Çiftlik yaşamına özgü masif sürgülü kapılara yer verebilirsiniz. Basit bir mekanizması olan bu masif kapılar şık göründükleri kadar alandan da tasarruf etmenizi sağlar.

15. PANEL DUVAR Ahşap panel duvarlar bu stilin olmazsa olmazlarından. Siz şehir evinizde uygularken duvar kağıdı alternatiflerini de tercih ederek neredeyse tıpkısı gibi bir görünüm elde edebilirsiniz. Evdeki diğer mobilya ve aksesuarların rengine uyumlu olabilecek alternatifleri değerlendirebilirsiniz.

16. ZEMİNDE Patineli yüzeyler mobilyalarda olduğu kadar zemin kaplamalarında da popüler. Rabıta ya da rabıta görünümlü vintage seramik karolar tercih edebilirsiniz.

17. TUĞLA VE TAŞ Çiftlik evlerinde sıklıkla dış cephe kaplama malzemesi olarak kullanılan bu yapı materyallerini iç mekanlara da uyarlayabilirsiniz. Bir duvar yüzeyini taş ya da tuğla panel ile kaplamayı deneyebilirsiniz.

18. METAL Galvaniz, ferforje, paslı metaller stilin en gözde malzemelerinden. Aksesuardan mobilyaya kadar bu malzemeyi kullanabilirsiniz. Fazla rustik bir görünüm olsun istemiyorsanız yaşam alanlarınızda açık renkli olanlarına yer verebilirsiniz.

19. OBJELERİ KULLANIRKEN Terracotta, sırlı seramikler objelerde sıklıkla karşımıza çıkan yüzeylerden. Bu tarz objeleri bir arada kullanırken aynı renk kartelası ya da en fazla 2 farklı renk kartelasında olmasına özen gösterin. Toprak-beyaz gibi. Benzer şekilde daha natürel bir kır evi renk kartelasına sahipseniz sadece pastel tonları ya da sadece beyazları bir arada kullanmaya dikkat edin.

20. DAVETKAR KILIN Bu stildeki yaşam alanlarında elde edilmeye çalışılan his: Samimiyet… Davetkar bir oturma odası için rahat, yumuşak ve bol yastıklı bir kanepe tercih edebilirsiniz.