Şehir balkonuna renk enjeksiyonu

Eşsiz bir İstanbul Boğazı manzarasına ev sahipliği yapan bu balkon, çok küçük manevralarla bir konfor alanına dönüşmüş. Biraz renk, birkaç aksesuar balkonun kalbini bir çırpıda çalıvermiş.

RENK HARMONİSİ
Ev sahibesi farklı farklı çiçekler ile bir harmoni yaratmayı seviyor. Balkonunda aynı çiçekten en fazla 2 tane olabileceğini söylüyor.

Masa ve sandalyeler Ikea’dan alınmış. İlk alındıklarında kahverengi imişler. Tik zeminle kontrast olması için ev sahibesi Esma Yağcı kendisi beyaza boyamış. Masanın üzerindeki fincanlar da çok sevdiği bir dostunun ev hediyesi.

Açık İletişim firmasının ortağı , renkli mi renkli bir ev sahibesinin Tarabya Sümer Korusu’nda yeşilliklerle çepeçevre olan balkonundayız. Esma Yağcı’nın her bahar olduğu gibi bu baharın gelişi ile birlikte balkon operasyonları başlamış. Birkaç değişiklikle burayı yazın vazgeçilmez bir mekan olarak kılmayı da başardığını söylersek abartmış olmayız. Değişken bir ruh hali ve çok renkli bir kişiliğe sahip olan ev sahibesinin ruh hali her yaz değiştiği için balkonu da bu tempodan nasibini alıyormuş. Ancak o atmak yerine her zaman eşyalara ikinci bir şans vererek onları dönüştürüyor ya da boyuyormuş. Bu balkonda yer alan mobilyaların çoğunun da orijinal kostümleri bunlar değil. Çoğu birkaç fırça darbesi almış en azından. Bu gördüğünüz oturma gruplarını en az 10 yıldır kullanıyormuş. Yeşil, mor ve kırmızı oldukları mevsimler olmuş. Bu yıl renklerin tadını balkon mobilyalarından değil çiçeklerden çıkarmaya karar vermiş. Mobilyalar ve mini masa bembeyaz; çiçekler ise rengarenk.

DİNLENME KÖŞESİ
Oturma grubunda tüm ailenin parmak izi var. Amcalar halalar toplanıp Horhor’dan ev hediyesi olarak almışlar yeğenlerine. Sulak ve dev saksılar ise Ikea’dan.

BALKONDA HOBİ BAŞKADIR
Bir arkadaşının hediyesi olan hasır sepet içinde kanaviçeler var. Hafta sonları balkonda kanaviçe işlemenin İstanbul stresini atmaya birebir olduğunu söylüyor Yağcı. Biraz yavaş olsa da, bir gobleni bitirmesi 3-4 yıl sürüyormuş. Ev sahibesi, niyetin her şeyden önce geldiğini sözlerine ekliyor.

ÇİÇEKLERE SAYGI
Esma Hanım plastik saksılardan pek hoşlanmadığı için saksılarını hasır ve metal olarak seçiyormuş.Genelde saksı ve balkon aksesuarlarını İkea’dan alıyormuş.

HAZIRLAYAN İLKE YILMAZ FOTOĞRAFLAR AHMET GÜL/PTS