Sebze baskı romantik güller

Küçük ahşap komodin önce boyandı sonra gül motifleriyle süslendi. “Gül damgaları” ise bir salata koçanından yapıldı. Nasıl mı?

MALZEMELER: Gerekirse zımpara kağıdı, boyamak için astar boyası ve akrilik boya veya cila, kıvırcık salata ya da hindiba, keskin bıçak, küçük rulo fırça, değişik tonlarda akrilik boya, yağlı boya kalemi, sabitleme spreyi.

KOMODİNİN HAZIRLANIŞI: Odanız için romantik güllerle süslü bir mobilya yapmaya hazır mısınız? Önce komodini zımparalayın, astar boyasını sürün ve sonra istediğiniz renkte boyayın. (Biz beyaz, leylak, gül ve pembe renklerini kullandık.) Boya kuruduktan sonra üzerine gül motiflerini uygulayın. (Bunun için bir kıvırcık  salatanın üst kısmını kesin. Kalan yapraklarıyla birlikte salatanın koçanını gül motifi için damga olarak  kullanabilirsiniz. Önce deneme baskısı yapıp gerekirse salatanın yapraklarını daha çok kesin.)
Akrilik boyayı  küçük bir rulo fırçayla eşit olarak salata damgasına sürün. Şimdi damgayı basitçe dolabın yüzeyine bastırın.  Boyama başına damgayı 2-3 defa kullanabilirsiniz, böylece yüzeyde değişik nüanslar oluşacaktır. Damgayı tekrar boyayın ve yeniden basın. Biz güller için değişik renk tonları kullandık, siz de deneyebilirsiniz. Daha küçük gül  başları için yapmanız gereken daha fazla yaprak kesmek. Duvardaki gülleri de aynı şekilde uygulayabilirsiniz, bunların ekstra olarak dalları ve yaprakları var sadece. Gülleri de elinizle, serbestçe yağlı boya kalemle boyayabilir ve sonra sabitleme spreyiyle kalıcı hale getirebilirsiniz.

HAZIRLAYAN SEVDA B. SUNGURTEKİN FOTOĞRAFLAR FLORA PRESS