Sayfiye tadında bir dünya

Bostancı’da eskinin sayfiye evlerini anımsatan bir apartmandayız. İnalcı ailesi bu evde yaşanmışlığı olan eşyalarla kuzeyli stili bir arada kullanmış.

Bostancı’nın sayfiye olduğu dönemlerden kalma bir apartmandayız, bir süre sonra belki de kentsel dönüşüm nedeniyle yenilenecek bu apartman eskinin yazlık evlerini anımsatıyor. Patrizia Papi İnalcı ve Tarık İnalcı çifti de apartmanın bu nostaljik havasından etkilenmişler. Genç çift 90 metrekarelik bu daireye 2012 yılında taşınmış. Daire 2 oda ve salondan oluşuyor. Patrizia Hanım evi tercih etmelerinin sebeplerini şöyle anlatıyor: “Bu daireyi tercih etmemizdeki sebep eski bir bina oluşundan dolayı 3 metre tavan yüksekliğinin verdiği hacim büyüklüğü, büyük ve fazla sayıda pencereler ile açık bir plana sahip olmasıydı. Ayrıca zeminin eski tip masif balıksırtı parke olması da beni etkiledi. Bir İzmirli olarak dairenin balkonla çevrili olmasının önemini de unutmamak lazım.”

Evi dekore ederken Patrizia Hanım fikirleri bulmuş, eşi ve babası da bu fikirleri hayata geçirmiş. Patrizia Hanım yaptıklarını şöyle anlatıyor: “İlk dikkat ettiğim ihtiyaçlarımıza karşılık veren aynı zamanda ferah ve konforlu mekanlar yaratmaktı. Tüm eşyaları yeni almak yerine elimizdekileri de yenileyerek değerlendirdik. Salona televizyon ünitesi almak yerine duvarı kapladık ve elimizdeki alçak kitaplığı yenileyerek TV sehpasına dönüştürdük. Sepet ve kutuları ise çekmece olarak kullandık.”Ev sahibi mutfakta vakit geçirmeyi sevdiği için bu alanda ona kolaylık sağlayacak düzenlemeler yapmış. Çok geniş bir tezgah ve fazla depolama alanı olmadığı için mutfak tezgahının karşı duvarına da pratiklik sağlayacak dokunuşlar eklemiş.

Antrede bir alan oluşturulmuş. Mobilyalar Ikea’dan. Abajur ev sahibesinin kız kardeşinin hediyesi. Metal duvar saati The Company’den alınmış.

Genç çiftin oğulları Arsel Lucas 9 aylık. Bu oda dekore edilirken onun rahatı ön planda tutulmuş. Ahşap pano ve isimlikleri Patrizia Hanım kendisi yapmış.

Yatağın yaslandığı duvar alçı ile kaplanarak üzerine deniz kabukları yapıştırılmış. Şifoniyer Ikea’dan, yatakbaşı ve dolap ise özel olarak yaptırılmış.

Mutfaktaki tel dolap tezgah ve depolama alanı olarak kullanılıyor. Ahşap yazılı siyah pano ve takvim Patrizia Hanım’ın tasarımı.

HAZIRLAYAN GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ FOTOĞRAFLAR İBRAHİM ÖZBUNAR