Salonda değişim

Size bomboş bir oda verseler ve dekore etmenizi isteseler ne yapardınız? Bu sorunun üç adımda basit bir cevabı var: Bir salonda olması gereken 5 anahtar parçayı belirleyin. Konumlandıracağınız yerlere karar verin. Seçtiğiniz stilde aksesuarlar ekleyerek süsleyin.

1. TEK BİR KANEPE VE… Eğer salonunuz çok büyük bir metrekarede değilse yapacağınız en doğru şey oturma alanını mağazalarda gördüğünüz takım olarak satılan koltuk setleriyle doldurmak yerine bu salona uygun büyüklükte tek bir üçlü kanepeyle çözümlemek olur. Bu ana parçayı belirledikten sonra küçük ölçekli iki koltukla seti takımlayabilirsiniz. Size önerimiz kısa arkalıklı tekil seçeneklere yönelmeniz. Çünkü yüksek sırtlı berjerler  küçük mekanları daha da basık ve dar gösterir. Böylece odaya giren ışığı kesmemiş olur ve ve çok daha geniş, konforlu bir salon kazanırsınız.

2. AZ VE ÖZ MOBİLYALAR Salonunuz burAdaki gibi bolca ışık da alsa küçük ölçeklerde her zaman az ama öz  mobilyalar kullanmak akıllıca olur. Oturma ve depolama gibi ana mobilyaları daha işlevsel ve dekoratif  tamamlayıcı ürünlerle destekleyebilirsiniz. Ayrıca bu tamamlayacı parçalarda farklı renkler seçerek salonu hareketlendirebilirsiniz.

3. VE FİNAL DOKUNUŞLARI Kalabalık konuklar için uzun tek bir puf ya da çoklu puflar oturma birimlerini  destekler. İşlevsel sehpalar, dekoratif sepet, yastık ve şallar mekanı kişiselleştiren detaylar.

FİNALDE Geniş ve konforlu üçlü kanepe, buna eşlik eden çizgili küçük berjerler, raflı sade bir kitaplık, işlevsel sehpa seti ve küçük bir puf… İşte bu salonun 5 temel parçası.

Ikat yastıklar, altincicadde.com. Etnik jüt yastık, H&M Home. Mavi saçaklı yastık, lacivert etnik yastık, sarı nakışlı yastık, lacivert triko koltuk şalı, beyaz  saksıda çiçek, sarı orkideler, gümüş tepsi, sarı güller, Mudo  Concept. Ahşap yelkenli, ahşap çerçeveler, sarı ayaklı kase, cam dondurmalıklar, cam fil biblo, sarı fincan, Porland. Virserum beyaz çerçeve, Bild etnik poster, Matilda koton tül, Ikea.

BIRAKIN IŞIK İÇERİ GİRSİN Küçük yaşam alanları bol ışık aldığında göze çok daha ferah görünür. Bu yüzden eğer pencereler buradaki gibi bahçeye veya açık alana bakıyorsa ille de perde kullanmanız gerekmez. Ayrıca dokulu tüller de belli bir mahremiyet hissi yaratır.

Yün battaniye, hasır sepet, H&M Home.

DOĞRU TEKSTİLLERLE ŞIKLAŞTIRIN
HALI: Oturma alanını çerçeveleyerek orta sehpayı ön plana çeken doğal dokulu jüt bir halı en doğrusu. Ayrıca salonu çok da ferah gösteriyor.
DEKORATİF YASTIKLAR: Hardal sarı, mavi, yeşil ve turuncu gibi toprak tonları kanepeyi yumuşak geçişlerle renklendiriyor ve salona tazelik hissi veriyor.

SALON ÇİÇEKSİZ OLMAZ! Evin her odası ama en çok da salon taze çiçeksiz olmaz. Mis kokulu bir kaç demet taze çiçeği bolca yeşil dallar eşliğinde şık bir aranjmana dönüştürerek orta sehpanızı süsleyin.

Füme camlı yan sehpa, Panama rattan halı, Uzbek safran yastık, Ikat yastık, altincicadde.com. Eskitme ahşap ayaklı abajur, Tepe Home. Vildapel ahşap saksı, Ingefara saksı ve altlık, Vift kokulu blok mum, Ikea. Balıksırtı yün şal, Zara Home. Cam fanus vazo, H&M Home. Yapay buket, Home Sweet Home. Yapay bitkiler, Mudo Concept.

HAZIRLAYAN PELİN ÖZKUL FOTOĞRAFLAR ENGİN YILDIZ YAPIM ASİSTANLARI EZGİ AĞGÜL/ALİ TEPEYURT