Saksı nasıl boyanır

Saksı nasıl boyanır? İşte adım adım yapılışı ve gerekli malzemeler

Son güncelleme:

Saksı nasıl boyanır? sorusu özellikle ilkbahar aylarında saksı ve toprak değişimi zamanı gelen bitkilerini yenilemek isteyen bitkiseverler tarafından sıklıkla merak konusu oluyor. İster bahçe olsun, ister balkon… Her yeri renklerle donatarak dört mevsim bahçe ruhunu yaşayabilirsiniz. Ama kendinizi mutlu ederken bitkilerinizi unutmayın. Onlara masal saksılar hediye edin.

İsterseniz “Saksılarınızı süslemeniz için 24 harika yol” yazımızdan saksı süsleme fikirleri edinebilir, “Çiçekleriniz için beton saksılar yapmak hiç zor değil! İşte beton saksı tarifi” yazımızdan beton saksı yapımını öğrenebilirsiniz.

İşte “Saksı nasıl boyanır?” ve “Saksı neyle boyanır?” sorularının yanıtı…

SAKSI NASIL BOYANIR?

Saksı boyamak için gerekli malzemeler oldukça az. Önemli olan hayal gücünüzü kullanarak farklı desenler ortaya çıkarabilmek. İşte saksı boyama adımları…

GEREKLİ MALZEMELER

Malzemeleri yapı marketlerden ya da inşaat malzemeleri satan nalburlardan temin edebilirsiniz.

  • Toprak saksı
  • Akrilik boya
  • Fırça

YAPILIŞI

Aşama 1: Farklı boyutlarda toprak saksılar seçerek işe başlayabilirsiniz. Uygulayacağınız şekillere göre saksınızın yüzeyini bölümlere ayırın. Bunun için de en ideali beyaz renkli bir bandı saksının üzerine yapıştırmak.

Aşama 2: Parçalara ayrılan saksının boş kısımlarının üzerinden beyaz akrilik boyayla geçin. Bu uygulama tamamlandıktan sonra aynı işlemi tekrarlayın. Böylece uygulayacağınız farklı renkler kendisini daha çarpıcı gösterecek.

Aşama 3: Bu aşamada, beyaz boyalı yerleri, seçtiğiniz desenlere göre renk uyumlarını dikkate alarak değişik tonlarda boyamalısınız. Boyama işlemini iki kat uygulayın. Tüm işlemleriniz sona erdiğinde kurumaya bırakın.

Aşama 4: Boya kuruduktan sonra bantlı kısımları çıkarın. Boyalı kısımlara, daha ince fırça yardımıyla desenler çizebilirsiniz. Geometrik, kübik formlarla daha farklı bir hava verebilirsiniz. Akrilik boya özelliği sayesinde saksınızın yıkanabilir olduğunu unutmayın.

Bahar seven saksı çiçekleri: Yetiştirme ve bakım bilgileri

Bitkilerin daha uzun ömürlü olmaları için ne yapılabilir?