Sadelik ve konfor

Klasik ve modern tarzın birlikte kullanıldığı Almanya Köln’deki bu evde, sade ama konforlu bir yaşam alanı oluşturulmuş.

Zeynep Çatalkaya, eşi ve çocukları ile Almanya Köln’deki 85 metrekarelik bu dairede yaşıyor. 2 oda ve salondan oluşan daireye 2010 yılında taşınmışlar. Salonunun büyük olması ve tüm gün güneş alması bu evi tercih etmelerindeki en büyük etken olmuş.

Genç çift eve taşındığında bazı eksikler varmış. Mutfak dolap yokmuş ve duvarların boyanması gerekiyormuş. Mutfak dolaplarını sipariş ettikten sonra tüm evi kendileri boyamış. Salonda beyaz ve gri tonları tercih etmişler. Zeynep Hanım, “gri ve tonların her renge uyum içinde olduğunu düşünüyorum. Dekorasyonda hangi rengi kullanırsam kullanayım bu sayede uyumu yakalayabiliyorum. Eşyalar sürekli değişmiyor ama yastıklar mumlar ya da vazolarla evi bambaşka bir havaya sokabiliyorum” diyor.

Evin dekorasyonunu yaparken Zeynep Hanım’a eşi yardımcı olmuş, tüm eşyalara birlikte karar vermişler: “Evlendiğimizde iki odalı bir evde oturuyorduk ve büyük oğluma hamileyken yeni bir ev arayışına girdik. Bu eve çok hızlı karar verdik çünkü bulunduğumuz çevreyi çok sevdiğimiz için farklı bir yerde oturmak istemiyorduk. Eski evimizdeki salonumuzdan yemek masamızı ve sehpamızı getirdik. Zaman içerisinde onları da değiştirdik, bütün eşyalarımızı yavaş yavaş araştırarak aldık.”

Genç çift sade ve sakin bir hava yaratmak için yatak odasında az eşya kullanmışlar: ”Yatak odasında fazla eşyadan yana değilim ne kadar sade ve sakinse o kadar rahat uykuya geçildiğini düşünenlerdenim. Ufak olan bi odayı çok fazla eşyayla doldurup dinğinliğinden uzaklaştırmak istemedik.”

Koltuklar Möbel Haussman, sehpa Flamme Küchen+Möbel, ayna ise Mambo’dan alınmış.


Ev sahibesi mutfakta fazla renk kullanmak istememiş. Duvarlarda kum rengi, dolaplarda ise kırık beyaz tercih edilmiş. Mutfak dolapları Möbel Haussman’dan.

Çocuk odasında renk olarak açık mavi seçilmiş. Oda küçük olduğu için mobilyalar beyaz renkte seçilmiş. Evin üç çocuğunun rahatça yatacağı bir oda yapılmış. Ranza Çilek’ten alınmış.

Odada az eşya kullanılmaya çalışılmış. Yatak Flamme Küchen+Möbel’den. Yatak başı ise Ikea.

HAZIRLAYAN GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ FOTOĞRAFLAR ZEYNEP ÇATALKAYA