Sade ve dingin yaşamların zengin stili: Kuzey Avrupa dekorasyon tarzı

Son güncelleme:

20. yüzyılın keşfi Kuzey Avrupa dekorasyon tarzı, doğal tonların hakim olduğu rahat, konforlu ve işlevsel detayların tasarımla buluşarak gündelik yaşama yansıması olarak tanımlanabilir. Uzun yaşanan kış mevsimi ve fazla güneş almayan iç mekanların ihtiyacından doğan dekorasyon tarzı doğal atmosferi yansıtan nötr renkleri parlak ve canlı tonlarla birleştirerek havadar, aydınlık ve şık mekanlar sunuyor.

RENKLERLE KUZEY AVRUPA DEKORASYONU

Dekorasyona hakim olan ana renkler arasında beyaz, ekru, bej, açık mavi ve doğal cilalı ahşap tonlarını görüyoruz. Bu nötr renk düzenini kimi zaman parlak kırmızı, kimi zaman koyu lacivert ekleyerek farklılaştırabiliyorsunuz. Solgun renkli iç mekanları koyu kırmızının öne çıktığı tasarımlarla kullanarak göze hoş gelen ve aslında yumuşak geçişli kontrastlar da yakalayabilirsiniz.

DOKU VE KUMAŞLARLA BÜTÜNLEŞİN

İskandinav stili dekorasyonda doğal temalar kumaşlarda da kendini gösteriyor. Ağırlıklı olarak perdelerde kullanılan pamuk ve keten, tüm ev tekstilinde de tercih edilenler arasında. Desenlerde ise çizgi ya da ekoseler hakim. Ancak düz ve kalın dokumalarla da kombinlenebiliyor. Çiçek desenli kumaş seçeneklerinin çoğunda ana renk beyaz. Küçük boyutlu ve birbiri ardına sık tekrarlanan motiflerde yalın bir romantizmin etkilerini görebilirsiniz.

SADE VE ÇEKİCİ TASARIMLAR

Kuzey Avrupa tarzının en dikkat çeken detayları açık renk ve doğal cilalı ahşap mobilyalar. Düz çizgilerin, zarif kıvrımlar ve yuvarlak detaylarla zenginleştiği tasarımlarda, konik ve ince ayaklı kanepe ve koltuklara sıkça rastlayabilirsiniz. İskandinav dekorasyon tarzının başrol oyuncuları banklar ve altı ayaklı bank tipi kanepeler. Ayrıca modüler sırt ve oturma minderleri ve minimal tarzdaki döşemelik kumaşlarda dekorasyonu yansıtan diğer unsurlar.

Günlük yaşam alanlarında şık bir konfor tercih edenlerdenseniz İskandinav tarzının dingin ve rahatlatıcı detaylarını uygulayabilirsiniz. Ayrıca daha klasik bir stiliniz varsa, formların yalınlığı sayesinde küçük klasik nüanslar ekleyerek kişiselleştirebilirsiniz. Kuzey Avrupa tarzının zamansız motif zenginliği evinizi tazelerken zarafet de katar. Geleneksellikten sıkıldıysanız bu tarz ile farklı olmayı deneyebilirsiniz. Dekorasyon tarzının bütün temalarının çıkış noktası sıcak, davetkar ve işlevsel yaşam alanları düzenlemek olduğundan arkadaşlarınız, aileniz ve ziyaretinize gelen tüm misafirler evinizde hoşça vakit geçirebilirler.

ZENGİNLEŞTİREN DETAYLAR

Fotoğraf: Alvhemmakleri.se
  • İskandinav stilinde renk paleti pastel, hatta solgun ve serin, ama her zaman şık renk seçenekleri ile dikkat çekiyor. Boya seçiminde çıkış noktası duvar, tavan, ahşap mobilyaların uyumudur.
  • Boya yüzeylerinde mat ve yumuşak dokular tercih ediliyor. Renkler farklı birlikteliklere odaklanarak gri-yeşil, mavi-gri ve mavi-yeşil gibi paletin soğuk tonlarına doğru yöneliyor. Sıcak renkler tercih ediyorsanız koyu ve pastel sarıyı kullanabilirsiniz. Zeminde seçtiğiniz rengin pastel tonunu, mobilya ve döşemelerde ise daha koyu tonlarını karıştırarak deneyebilirsiniz.
  • Aydınlık ve taze bir atmosfer için odayı tamamen beyaza boyayabilirsiniz. Dekorasyon tarzının özelliklerini ve derinliği vurgulamak için romantik pembe, bebe mavisi gibi fazla pastel renklere yönelmeyin.
  • İskandinav tarzı bir yemek odasında tatlı kiraz bordosu açık renk ahşap mobilyalar şık bir uyum sağlar. İsveç tarzı bu dekorasyon oldukça modern ve çağdaş bir etki de yaratır.
  • Mekanda odak noktası yaratmak için zarif çiçekli duvar kağıtları evin solgun görünümünü yumuşatmaya yardımcı olur. İkinci el mobilyalar bu dekorasyon stilinde de tercih ediliyor. Ancak yüzeyleri parlak beyaza boyayarak kullanmayı deneyebilirsiniz.
  • Masa tablasını masif ahşap bırakarak İskandinav kır evi havası da yaratılabilir. Tarzın öne çıkan renk ve desenleri duvar kağıtlarında da kendini gösteriyor. Yaprak yeşili duvarları elma yeşili aksesuar ve detaylarla canlandırabilir ya da Gustavian tarzı ahşap bir bankı rengarenk yastıklarla doldurarak hareketlendirebilirsiniz.
  • Klasik İsveç duvar saati duvarda çarpıcı bir odak noktası yaratır. Desenli dekoratif tabaklarla süslediğini bir mutfak duvarı sizi bembeyaz karlarla kaplı bir dağ evine götürebilir.
  • Yarıya kadar lambri panel kaplama ve lambri bitişine asılan raflar en popüler duvar süslemelerinden.
  • Kalın ahşap lata, rabıta veya şerit parkeler dekorasyonu tamamlayan öğeler. Zemin rengi içinse eskitme cila ya da beyazlatılmış boyalar kullanılıyor. Vinil, doğal taş veya seramik karolar diğer seçenekler arasında.

Yemek keyfini artıran konfor tüyoları

Kim olduğunu söyle, stilini söyleyelim! İşte tarzınıza göre 10 farklı stil