Sade ve davetkar

Özgürlüğü seven bir ev burası! Çünkü evdeki her şey mobil. Renkler, beyaz bir kar örtüsüne serpiştirilen çiçekler gibi. Pek tabi, sıcaklık… İsveç’te bir eve konuk oluyoruz.

Ana yaşam alanında çizgiler ve ekoselerle daha sofistike birdekorasyon stili elde edilmiş. Kışa sımsıcak bir karşılama niteliğitaşıyan ekose puf bizim favorimiz. Çizgili duvar kağıdı ise mekanadozunda bir hareket katıyor.

Beyazın monoton olduğuna dair bir önyargıyı ister istemez pek çok kişi benimser. Düşünsenize karlarla kaplı bir Kuzey ülkesi. Bir süre sonra ne kadar sıkıcı olabileceğini… Oysaki bu uçsuz bucaksız beyazlıkta birden bire karşınıza rengarenk çiçeklerin çıktığını hayal edin. Küçük Fransız bahçeleri gibi. İşte böyle bir ev karşıladı bizi. İskandinav evlerine özgü o uçsuz bucaksız beyazlık ve yalınlık arasında birer vaha gibi bizi karşılayan desen, doku ve renk cümbüşü. Ustalıkla kullanılan detaylar bu eve karakterini veren unsurlar olmuş.

Renklerle dolup taşan bir evren olarak tanımlayabiliriz aslında yaşam alanlarını. Bu ev oldukça sade gibi görünüyor olsa da aslında doku, desen ve damlalar gibi serpiştirilmiş renklerle dolu!

Beyazın serin etkisi zemindeki ahşap rabıtalarla ustalıkla dengeleniyor. Ev sahibesi tüm zeminleri beyaza boyamak yerine ahşabın kendine özgü sıcak dokusunu korumayı tercih etmiş.


Mutfak dolaplarının cam olması bu kesintisiz görünümü kıran şeffaf, dolayısıyla samimi bir atmosfer oluşturuyor. Açık raf sistemleri de aynı etkiyi pekiştiren bir detay olarak karşımıza çıkıyor.

Pencere şeklindeki kapaklar bizi dolapların içine davet edecek kadar samimi bir doku oluşturuyor.

HAZIRLAYAN HANİFE YILMAZ FOTOĞRAFLAR FORMA PLURAL