Rüya mutfağınızı tasarlarken

Herkes bir gurme şef olamayabilir, ama herkesin hayalindeki mutfağa kavuşması mümkün. Sadece neyi, nerede kullanacağınızı bilmek ve stilinize karar vermek için bu adımlara dikkat etmeniz yeterli.

Detaylar çok şey katar Çerçeveli kapaklar kombinlerinize göre stil değiştirir. Modern seviyorsanız düz krom, kır evi stili için rustik bakır batarya ve kulplarla kullanın.

Eva, Mopa.
Natte serisi, Çanakkale Seramik.

Düz, dümdüz Küçük ya da büyük mutfaklarda fazla detayı olmayan, dümdüz kapaklar hep işe yarar. Farklı kulplarla dilediğiniz stili yansıtabilir, renk ekleyebilir ve hepsini mekanı daraltmadan yapabilirsiniz.

Derinlik etkisi Düz hatlı mutfakta tezgah arasında kullanacağınız rölyef dokulu seramikler derinlik ve doku kazandırır. Bunu aynı seriden ama farklı renkte zeminle tamamlayın.

Ikea.
Arya, Lineadekor.

Önüm arkam dolap olsun Tek duvar bir mutfak ve hiçbir yere sığmayacak kadar çok ekipmanınız varsa düzen sağlamak, derli toplu olmak zor. Bu yüzden tavana kadar dolap en doğrusu. Bunu iki kademeli yaparak alttakilere sık, üsttekilere az kullanılanları saklayın.

Açık raf rahatlığı Mutfakta hayatı kolaylaştıran raf ünitelerini neden tezgah altında da kullanmayasınız? Hep kullandığınız küçük ev aletleri, saklama kapları, baharatlar gibi tezgah üstünde yer tutanlar bu şekilde hem düzenli durur, hem de kolayca ulaşabilirsiniz.

Üçü bir arada aydınlatma Tezgah üstü spot gibi fonksiyonel ışık kaynakları olmazsa olmaz. Ama stilinizi de vurgulayan bir atmosfer ışığı mekana değer katar. Buradaki gibi tezgahtan en az 100 cm yükseklikte üçlü set asarak ışık kuvvetini de artırabilirsiniz.

Aura, Intema.
Raflı ünite, Koçtaş.

İkisi bir arada Yemek pişirmek aslında fazlasıyla sosyal bir aktivite. Bu yüzden her defasında içeriye “yemek hazır!” diye bağırmak yerine her iki mekanın iç içe geçtiği ana yaşam alanları yeni hayat tarzında daha sık tercih edilir oldu.

Küçük alanlara, büyük işlevler Kentsel dönüşüm sayesinde küçülen, evlerde en çok nasibini alan mutfaklar. Kimi ana yaşam alanına dahil ediliyor, kimi tek duvara sığıyor. Dar mutfakları maksimumda değerlendirmek, işlev kazandırmak için kolları sıvayan markalar da mobil yıkama ve depolama üniteleri tasarlıyor. Böylece duvarda ufak bir tesisat düzenlemesiyle evyeyi ve rafları yerleştirerek odada bir mutfak alanı kazanabiliyorsunuz.

Pişirirken eğlenin Hayalinizdeki mutfak kır evi stili, rustik ya da minimalist olsun yemek hazırlarken sizi motive edecek dekoratif hileler iyi gelir. Mesela küçük elektrikli ev aletlerinizi pembe, turuncu gibi parlak renkler ve neşeli desenlerde seçin.