Renkli stillerle retro yorum

Barbaros Ayvaz’ın İstanbul Şişli’deki evinde tekstillerin dekorasyondaki gücüne tanık oluyoruz. Rengarenk tesktiller bu evde retro stille buluşarak fark yaratıyor.

Barbaros Ayvaz Şişli’deki 110 metrekarelik bu daireye 2012 yılında taşınmış. Şehrin merkezine yakın bir yerde oturmak istemesi bu evi seçmesinde etkili olmuş. Ayvaz taşınmadan önce daireyi tadilattan geçirmiş: “Eve taşındığımda klasik şampanya rengine boyanmıştı duvarlar ve yapılması gereken bir takım tadilatlar vardı. Bakımsız bir daire hatta bir apartmandı. Ben dairedeki tadilatları yaparken tüm apartmanın da bakımı yapıldı eşzamanlı olarak.”
Klasik dekorasyon stilini ve kurallarını hiç bir zaman benimseyememiş ev sahibi. “Klasik tarz çok bana göre değil. İşlevsellik, rahatlık önemli benim için. Beni mutlu etmesi gerekiyor, yüzümü gülümsetmesi gerekiyor yaşadığım yerin. Bu evde gülümsüyorum ve çok mutluyum” diyor.
Evin dekorasyonunda kullanılmayan renk yok gibi. Öyle ki Barbaros Ayvaz dekorasyon sürecinde bir an durup “Aman Allahım geri dönüşü olmayacak ve içinden çıkamayacağım” diye geçirmiş aklından. Ama yine de ortayı bularak evinin dekorasyonunu tamamlamış.
Salonun duvar rengi uzun karışımlar sonunda elde edilmiş. Ev sahibi bu renge uygun olarak düşündüğü kırmızı ve turuncuyu da kullanarak dekorasyonu tamamlamayı planlamış. Fakat perde almak için gittiği mağazadaki perde kumaşını görünce ondan vazgeçememiş. Koltukların sadeliği bu yoğunluğu toparlar diye düşünerek kumaşları almış. Tüm bunların üzerine koltukları tamamlayan yastıkları görmüş ve onlardan da vazgeçememiş. Böylece ortaya gördüğünüz bu rengarenk çıkmış.

Salon
Salonda yer alan masa ve sandalyeler Mudo Concept’ten alınmış. Duvardaki aynalar İkea ama ev sahibi aynaları sonrasında boyamış. Masa üzerinde asılı sarkıt lamba ise Barbaros Bey’in imzasını taşıyan parçalardan.
Özellikle salonda renklerin gücüne şahitlik ediyoruz. Bu odada hemen her renk var. Ancak öyle başarılı bir şekilde birleştirilmişler ki, bu renk yoğunluğu gözü hiç bir şekilde rahatsız etmiyor.


Yatak odası

Yatak odası da ev sahibinin renkli kişiliğinden nasibini almış! Yatak başı duvarı baskın bir renge boyanırken onun dışında kalan eşyalar oldukça sade tutulmuş. Bir abajurun içine yerleştirilen yapay çiçekler ise odada farklı bir görünüm elde etmek konusunda ev sahibine yardımcı olmuş.

HAZIRLAYAN GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ FOTOĞRAFLAR İBRAHİM ÖZBUNAR