Renklerle gülen evler

Kimi zaman neşeli, kimi zaman daha içe dönük olmanıza sebep olan renkler mekanlarınızı da aynı ölçüde etkiliyor. Öyleyse onlarla arkadaş olmaya var mısınız?

pipstudio.com

GÜLÜMSEMEYE KAPIDAN BAŞLAYIN
Solgun bir giriş kapısının yarattığı ilk izlenim çok davetkar olmayabilir. Gülümseyen bir ev atmosferi için işe önce kapı, pencere gibi mimari detayların rengini değiştirerek başlayın. Çıkış noktanız evin sizi yansıtması, diğer evlerden farklı olduğunu ortaya koyması. Bu yüzden bej haricinde her rengi uygulayabilirsiniz. Bunun için iki pratik önerimiz var:
1. Neşeli, korkusuz ve partisever bir şehirliyseniz, giriş kapınız güneş sarısı veya narçiçeği kırmızı gibi canlandırıcı, aynı zamanda esprili renklerden olsun.
2. Kırsal yaşamın ham ve doğal halini seviyorsanız zeytin yeşili, petrol mavisi gibi dingin ve ölçülü renkler tercih edin.

RENK KOKTEYLLERI HAZIRLAYIN
En sevdiğiniz yemekler, içecekler, plaklar, giysiler… Hepsi sizi anlatır, nasıl bir yaşam şekliniz olduğu konusunda fikir verir. Dekorasyonun en keyifli kısmı mekanları yansıtan doğru renkleri bulmak. Kendinizi rengarenk  kokteyllerin sunulduğu bir barda hayal edin. Hangi karışımı tercih edeceğiniz konusunda barmenin fikrine güvendiğiniz gibi, renklere karar verirken de elinizde farklı markaların bir dolu kartelası, hangisini seçeceğinizi uzmanlara danışın.

Tüm renk kombinasyonları aslında yaşam boyu gezip gördüğünüz şeylerden beslenerek gelişir. Sevdiğiniz şeyleri  sürekli yanınızda taşıyamazsınız. En kolayı çektiğiniz fotoğraflara yansıyan detaylara göz atmak. Beğendiklerinizi  ayırın ve sizi en çok neyin etkilediğini görün. Dekorasyon dergilerine, kataloglara bakın ve hepsini birleştirerek kendinize bir moodboard hazırlayın. Eviniz için renk paletiniz hazır bile, sıra dekorasyonda!

LEZZETLI LIMON+YAPRAK YEŞILI
Siz güneşin rengi deyin, biz limon. Yazın rengi sarı mekanlara uygulandığında gülümsetir, canlandırır, hatta lezzet katar. Sadeleştirmek için yeşil, beyaz, mavi kardeşliği iyi gider.

KULLANIM ÖNERILERI:
1. Parlak kırmızı, yeşil ve maviyi de dahil ederseniz sıradanlıktan uzak, muzip efektler yaratırsınız.
2. Bu tarz parlak renklerde mekanda kullanacağınız siyah bir kanepe, halı ya da duvar kağıdı iyi bir zemin oluşturur, rengi patlatır.
3. Abartıya kaçmaya gerek yok. Sapsarı bir vazoda yeşil yapraklı sarı güller de aynı havayı yaratır.
kitschkitchen.nl
baobab.fr
ÖNERI
Limon sarısı ve yaprak yeşili retro stilin en popülar renk ikilisi. Buna bazen mint yeşili ve turuncu da eşlik eder. Stili uygularken ahşap kısımları mümkün olduğunca açık cilalı tercih edin.

ŞEKER PEMBE+GÜNEŞ SARI
Bir İspanyol adasındasınız adeta. Etrafınızı güneşin en parlak sarısı ve cezbedici pembelere boyanmış evler kuşatmış. Sizse neşeli, muzip bir ruh halindesiniz. Bu enerji dolu renk karışımı Akdeniz’in sıcak olduğu kadar romantik atmosferini de evlere taşıyor.

KULLANIM ÖNERILERI:
1. Bu değişken renk kombini birkaç farklı yoğunlukta kullanılabilir. Tatlı pastel pembeyle çocuksu, mat pembe ve solgun tonlarla daha ağırbaşlı bir hava yatarır.
2. Renk paletini dengelemek için geometrik, grafik, yazılı desenler kullanın.
3. Çok baskın hissetmemek için bazınız beyaz olsun ve renkleri sadece aksesuarlar, tekstillerde kullanın.
Eijffinger duvar kağıdı, ricebyrice.com
boligpluss.no
ÖNERI
Tıpkı burada olduğu gibi sadece iki renk üzerine yoğunlaşmak yerine, daha eklektik bir stil kombinasyonu deneyebilirsiniz. İlk bakışta dikkat çeken çingene pembesi, pastel mavi ile dengelenirken, güneşin tatlı sarı tonunu öne çıkırıyor.

AZUR MAVİ+AÇIK YEŞİLRenk seçerken bir tema üzerinden yola çıkın. Bodrum’da bir sahil kafesinde oturmuş etrafa bakarken yan taraftaki evin mavi, sarı ve yeşil boyası içinizi açıyor. Şehir evinizde de bu ferahlatıcı ve lezzetli tonları görmek istiyorsunuz. İşte renk paleti ve dekorasyon teması kendiliğinden oluştu bile.

KULLANIM ÖNERILERI:
1. Renkleri duvarda ve zeminde uygulayıp mobilya ve aksesuarları doğal ahşap bırakarak çarpıcı olabilirsiniz.
2. İki rengi sınırlı öğelerde ve doğru ton geçişleriyle kullanarak daha doğal atmosferler yaratabilirsiniz.
3. Küçük ölçekli yaşam alanlarında renklerden sadece birini kanepe, lambader gibi ana üründe kullanın.
Sunshine nevresim takımı, Yataş Bedding.
ÖNERI
Bu ikiliye en iyi eşlik eden renklerden biri de açık gri. Renk yoğunluğunu kırarak görsel açıdan denge sağlar. Buradaki gibi etnik desenler ve ham ahşap aksesuarlarla destekleyin.

ÇİLEK KIRMIZI+LACİVERT
En sevdiğiniz yiyeceklerin rengi bile sizi gizliden etkilemiştir muhakkak. Mesela çilek, tam da mevsimi yaklaşmışken o taze parlak kırmızı rengiyle evde enerji patlaması yaşatabilir.

KULLANIM ÖNERILERI:
1. Hükmedici ve baskın kırmızıyı en iyi destekleyen renk lacivert. Bu yüzden her kırmızı objenin yanına ya da arkasına lacivert bir şeyler yerleştirin.
2. Zikzak, çizgili ve puantiye… En yakışan ve canlandıran desenler.
3. Modern etnik stillerin karmaşık desenlerini mükemmelce dengeleyen renk ikilisine beyaz eklemeyi de deneyin.
pipstudio.com
Filli Boya.
ÖNERI
Çocuk odalarının değişmezi denizci temasında renk ikilisini mobilyalarda kullanıyorsanız duvar ve perde renklerini beyaz bırakın ve baskın kırmızıyı zeminde uygulayarak odak noktası oluşturun.