duvar

Renkleri uygularken işi hem özgün hem de eğlenceli kılacak 3 yol

Son güncelleme:

Renkleri uygularken kendinizden de bir şeyler katıp işi hem eğlenceli hem de özgün kılmanız için size üç önerimiz var.

DUVARDA SÜET DOKUSU

Yumuşak geçişli bir görünüm için üç farklı doku katmanı oluşturmanız gerekiyor. Bu dokuyu oluşturmak için zeytin yeşili, küllü pembe ve kırık bej tonlarını karıştırabilirsiniz. Duvarın daha derinlikli ve dokulu olması için her renkten iki farklı boya tonunu birlikte kullanın. Önce duvarın çatlaklarını giderin ve sonra çapraz darbeler ile boyayı sürün ve muslin bez ile tüm duvara yumuşak hareketler ile renkleri dağıtın. En alta koyu, sonra orta ve en son açık tonu yedirin.

DUVARDA DALGALI DOKU

Önce duvara koyu renkli bir baz atın. Boya daha ıslak haldeyken bir bez veya sünger kullanarak daha açık bir tonu uygulayın ve dalgalı bir efekt için karıştırın. Pürtüklü bir doku oluşturmak için muslin/tülbent bezi ıslak boya üzerine darbe hareketleri ile sürün ya da kalın bir fırça veya mala ile yoğun bir boya tabakasını uzun darbeler halinde uygulayın, ardından büyük bir sünger ile karıştırarak dağınık bir etki yaratın.

DUVARDA PATİNE EFEKTİ

Boyayı çapraz hareketlerle uygulamak en doğru yöntemlerden. Bunun için bez veya sünger kullanın ve boyayı tüm duvar boyunca eşit şekilde yayın. Süet ve dalga efektleri için kullanılan hafif vuruş hareketlerini bu etki için de uygulayabilirsiniz. Omuzlarınızı geçmeyecek ölçüdeki bölümler halinde ve yukarıdan aşağıya çalışın. Boya ıslakken hızlı hareket edin ve çalışma alanınızı hep nemli tutun.