Renklerden desenlere perdede kış modası

Kış aylarında perdelerinizi yenilemek istiyorsanız daha koyu renkler ve yoğun desenlere yönelebilirsiniz. Bu sezon kadife, saten gibi tok kumaşları bol desenli tercih edebilirsiniz.

Bir yaşam alanını tamamlayan en önemli unsurlardan biri de perdeler. Yazın uçuş uçuş tüllerle ferah bir hava katacağınız mekanlarınıza kış aylarında daha kalın kumaşlar ve koyu tonlarla sıcaklık duygusunu taşıyabilirsiniz. Mesela desenli perdeler ile renkli tülleri bir arada kullanabilirsiniz. İnce keten kumaşların yerine kadife, saten gibi daha tok duran kumaşları tercih edebilirsiniz. Damask, iri çiçekler ya da geometrik desenlerle süslenmiş kumaşlar kış evinize ayrı bir hava katmanıza yardımcı olacaktır. Bu perdeleri düz renkte tüller ya da stor perdelerle tamamlayabilirsiniz. Fon perde kullanmak istemiyorsanız kalın ve koyu renklerde bir tül de seçimleriniz arasında yer alabilir. Kış aylarında renk kullanmaktan korkmayın. Tarçın, sarı, mürdüm, turuncu gibi renkleri rahatlıkla kullanabilirsiniz.

DEĞİŞİKLİK ZAMANI

– Klasik beyaz tüllere alternatif mi yaratmak istiyorsunuz? Kırmızı-beyaz kareli tüller de aynı işlevi görür. Mahremiyetinizi korurken ortama biraz canlılık ve renk katar. Kışın en karanlık anlarında bile sıcak bir ışık mı tercih ediyorsunuz? Sarı perdeler tam size göre!

– Storlar gerektiğinde mahremiyet sağlar ve doğal ışığı içeri davet eder. Üstelik onları dekoratif öğelere dönüştüren sonsuz kumaş seçenekleri var.

– Perde ve storların çarpıcı birlikteliği, dramatik bir tarz ve esnek ışık kontrolü sağlar. Storla iki kanatlı, büzgülü bir perde ve tepe başlığını aynı pencerede buluşturabilirsiniz.

– Perdelik kumaşlar pek çok renk, desen ve dokuda üretilir. Biraz maceracı olun ve beklenmedik kombinasyonlar yaratın. Mesela aynı penceredeki iki perde kanadının birini muslin, diğerini kotondan uygulayarak ilginç ve katmanlı bir görünüm yakalayın.

– Düz kumaştan bir perdeyi vurgulamak için kenarına ve üst kısmına desenli veya renkli kumaştan şeritler diktirin. Ya da siyah-beyaz ‘toile de jouy’ desenli perdeleri kırmızı ponpon kenar şeritleriyle tamamlayarak, modası geçmeyen bir görüntüye sahip olun. Böylesi sürprizler en basit perdeye bile canlılık ve tarz katabilir.

– Pencerenizi dekore ederken döndürüp düğümlediğiniz dökümlü kumaşlar kullanın. Bu ince ve uzun kumaşı pencerenizin üzerindeki rustik boyunca devam ettirerek vurguyu yakalayın.

– İhtişamlı ve lüks bir etki için, yansıtma özelliği olan ve dokunma hissi uyandıran ipeklileri seçin. Kırmızı, mor, dore gibi renkler doğaları gereği gösterişlidir. Hele dönemsel bir görüntü peşindeyseniz, geleneksel desen ve dokuları olan kadife, şönil ve saten sizin için ideal…

– Ağır kadife kumaşlardan yere kadar uzanan perdeler zarafet, resmiyet ve klasik bir şıklığı sembolize eder. Ama lüks ve zengin bir etki için, ekonomik bir keteni de ortasına astar koyarak çift taraflı diktirebilirsiniz.

– İki kanatlı pencerelerde eşik yüksekliğinde perdeleri iki yanda püsküllü bağcıklarla toplayabilirsiniz.

Linens.
Persan.
Ikea.

HAZIRLAYAN GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ