yatak-odası-dekorasyonu

Rahat bir uyku ve güne stressiz başlamak için yapılması gerekenler

Serin, rahat ve ferah bir uykunun tadına doyum olmaz. Öyleyse tekstilden renk seçimine odanıza taze bir hava kazandırmaya geç kalmayın.

Uyku… Vücudumuzun ve ruhumuzun dinlendiği bu eylemi mevsime adapte etmek olur mu demeyin. Kışın nasıl kalın tekstillere, koyu renklere sarılıyorsak, yazın da hafif kumaşlara ve parlak açık tonlara başvurup yatak odasında yaz uykusu keyfi yaşayabilirsiniz.

3 ADIMDA UYKU STİLİNİZİ KEŞFEDİN

Günün yorgunluğundan sıyrılıp deşarj olduğumuz yer yatak odasında önceliğiniz konfor olsun. Bunun için pek çok yöntem olsa da fiziksel ve ruhsal yönden huzurlu hissedeceğiniz bir atmosfer yaratmak için bu üç öneriye göz atın:

ÖNERİ 1: GÜNLÜK KONFOR

Konforu, iki yorganı aynı anda kullanarak sağlayın. Bu eşlerden birinin daha sıcak veya daha soğuk uyku eğilimi gösterdiği ve farklı bir yorgan kalınlığı tercih ettiği durumlarda mükemmel bir seçenek. Yatak tekstillerinde yüzde 100 nefes alan pamuklu kumaşlar tercih edin. Renkleriniz içinse aynı paletin farklı tonlarını kullanın ve bunu az desenli tekstillerle destekleyerek dingin ruhu bozmayın. Yatak seçiminizi vücudu her noktada destekleyen paket yay sisteminden yana yapın ve bir alezle konforu pekiştirin. Karyolanız ise mutlaka ekstra depolama alanı olan çekmeceli ya da bazalı bir model olsun.

ÖNERİ 2: EVDE OTEL KONFORU

Lüksü seviyorsanız ihtişamlı bir otel odası havası sizin için ideal seçim. Yüksek bir şilte tercih edin ve ekstra yumuşaklık hissi için üzerini kalın kapitone bir alezle destekleyin. Lastikli çarşaf yerine düz kullanın, battal boy nevresim takımı seçin ve ilave bir nevresimi de ayak ucuna katlayarak serin. Yorganınız mutlaka ekstra kabarık ve yumuşak olsun. Çünkü asıl konfor yorgan ve nevresim kalitesinde gizlidir. Bu yüzden yataktan kalmak istemeyeceğiniz bir etki bırakması için nevresimde Percale pamuk tercih edin.

ÖNERİ 3: AZ ÇOKTUR KONFORU

Dağınık olmayan sade bir atmosfer sizin için mükemmel konforun kilit noktasıysa “az çoktur” felsefesini benimseyin. İnce bir şilte tercih edin. Lastikli çarşaf, düz çarşaf ve yalın bir nevresim seti çoğu zaman yeterlidir. Düz çarşafı yorganın üstüne katlayarak yatakta net bir çizgi oluşturun. Bu yatağa modern bir görünüş kazandırır. Olabildiğince sade desenli, açık renk tekstillerle atmosferi ferahlatın.

GÜNE STRESSİZ BAŞLAMAK İÇİN 5 ÖNERİ

Tam zamanlı çalışan biriyseniz güne stressiz başlamak zor gelse de imkansız değil. Hele de belli bir rutine bağlayarak her akşam tekrarlandığında… Güne mutlu ve dingin uyanmak için beş adım:

1. Giysilere erken seçim: Bir sonraki gün giyeceklerinizi bir gece önceden seçerek her sabah paniksiz uyanabilir, alacakaranlıkta ne giyeceğiniz stresini yaşamaz, on defa fikir değiştirmezsiniz. Ayrıca evin uyuyan sakinlerini dolap ve kapı sesleriyle uyandırmamış olursunuz.

2. Öğlen yemeği kararı: Her öğlen yemek stresi yaşıyorsanız bu sabahınızı da etkiler. Bu işi de akşamdan halledin. Böylece sabah uykunuzdan ya da kahvaltı saatinizden çalmazsınız. Uzmanlar güne zinde başlamak için bir bardak, zencefilli ılık su öneriyor.

3. Işık ve müzik: Güne pencereden yayılan hafif bir gün ışığı eşliğinde tatlı bir melodiyle başlamanın keyfi tüm gün sürer. Bu yüzden hafif ışık yayarak çalan bir saat edinin ve sabah doğal olarak uyanın. Eğer yüksek tonlu bir çalar saatiniz varsa plastik bir kabın içine koyun.

4. Duş al ve fırçala: Her sabah duş rutininiz varsa bu sırada dişlerinizi de fırçalayabilirsiniz? Böylece yatakta biraz daha fazla zaman geçirebilir, güne huzurlu başlayabilirsiniz; denemeye değer!

5. Hazırsanız çıkalım mı? Her sabah anahtarlarımı unuttum, paniği yaşamak yerine kapının hemen yanına günlük kullanımlarınız için bolca askı kancası asın. Çantanıza hafif bir atıştırmalık atın, telefonunuzu enerjinizi yükseltecek bir müziğe ayarlayın ve rahatça yola çıkın.

DAHA İYİ BİR UYKU İÇİN

Kelebek Mobilya

Yatak odanızda küçük bazı değişiklikler yaparak daha sağlıklı bir uyku alanında uyuyabilir ve güne daha iyi başlayabilirsiniz.

İyi bir gece uykusunun sağlığımız üzerindeki etkisini hepimiz biliyoruz. Yatak odası dekorasyonumuz ise bunu daha da iyi hale getirebilir. Seçtiğimiz mobilyalardan nevresim takımlarına, aksesuarlardan kaçınılması gerekenlere kadar daha iyi uykuya yardımcı olacak birçok yol var. Yatak odanızı bir sığınak olarak düşünün. Uzun bir günün ardından dinlenmek için gittiğiniz kozanızın sakin ve dinlendirici olması gerekir. Dinlendirici bir yatak odası sadece stresi azaltmakla kalmaz, aynı zamanda uyku kalitenizi de artırır.

KALIN PERDE ASIN

Sabahın erken saatlerinde odanıza giren güneş ışığıyla uyanmamayı tercih ediyor ve tam sekiz saat derin bir uyku uyumanın keyfini çıkarmak istiyorsanız, kalın perdeleri olmazsa olmazınız haline getirin. Kalın perdeler, yatak odanızın fiziki ısısını düzenlemenize de yardımcı olur.

KOYU TONLARA YÖNELİN

Kilim Mobilya

Daha koyu renkler, anında rahatlama hissi veren bir koza etkisi yaratır. Yatak odanızın camları panjurlarla kapalı olsa dahi beyaz duvarlar size yine de aydınlık hissi verecektir. Bu nedenle koyu renkleri kullanarak sakinleştirici bir alan yaratmaya çalışın.

DOĞAL BİR YATAK SEÇİN

Doğal malzemelerden yapılmış bir şilte ve yorgan seçmek daha sağlıklı uyumanıza yardımcı olur. Çünkü aşırı ısınmamıza neden olan sentetik malzemelerin aksine yün, pamuk ve benzerleri vücut ısısını düzenler. Hindistan cevizi, keten, pamuk ve yün gibi doğal malzemeler, zindelik ve uyku kalitesi için daha sağlıklı seçimler. Vücut sıcaklığındaki değişiklikler uykuyu bozar. Doğal malzemeler bu değişikliklere daha duyarlıdır, sizi ısıtabilir veya serin kalmanıza yardımcı olurlar.

IŞIĞI ENGELLEYİN

Dışarıdan gelen istenmeyen ışığı engellemenin bir yolu da pencerelere panjur yaptırmak. Masif panjurlar yalnızca ışığı engellemekle kalmaz, uykunuzu bozan dış gürültüyü de azaltır.

DOLAPLARA YATIRIM YAPIN

Daha az stres, daha iyi uyku anlamına gelir ve dağınıklık, strese eşittir. Bol miktarda depolama alanına sahip olmak, kıyafetlerin, ayakkabıların ve aksesuarların gözden uzak olması anlamına gelir.

Piero yatak odası, Doğtaş.

KOMODİNİNİZ DEPOLAMALI OLSUN

Yatağınızın yanındaki düzenli yüzeyler, rahatsız edici düşünceleri azaltmaya yardımcı olur. Dağınık bir yüzeyin yanında uyuyorsanız, bunun zihinsel ağırlığı muhtemelen sizi rahat bırakmaz. Gördüğünüz son şey bir yığın evraksa, bununla ilgilenmeniz gerektiğini düşünerek uykuya dalarsınız. Bu da uykunuzun kalitesini etkiler. Bu nedenle komodininiz depolamalı olsun ve üzerinde çok az eşyaya, mesela sadece bir abajur, saat ve bir sürahiye yer verin.

KETEN ÇARŞAFLARDA UYUMAK

Keten sıcaklığı düzenlemeyi sağlar, kışın sıcak ve yazın serin kalmanıza yardımcı olur. Bu nedenle nevresim takımlarınızı keten seçmeye dikkat edin. Bu doğal lifler hem nefes alabilir hem de emicidir. Böylece nemi dışarı atar ve vücut sıcaklığınızı gece boyunca düzenli tutar.

ÇALAR SAATE YER AÇIN

Hepimizin bildiği bir kural var, elektroniği yatak odasından uzak tutun. Ancak birçoğumuz bu kurala uymayıp cep telefonumuzdan ayrılamıyoruz. Telefonunuz yerine eski tarz bir çalar saat seçmek, geceleri daha iyi uyumanıza yardımcı olur. Telefonunuz olmadan uyumak imkansız görünebilir. Başarabilirseniz, yatmadan en az 2 saat önce telefonunuzla vedalaşın. Çünkü mavi ışığa maruz kalmak, uyku hormonu melatoninin salınımını yavaşlatabilir veya durdurabilir.

DAHA BÜYÜK BİR YATAK ALIN

Uyku söz konusu olduğunda, özelliklede yatağınızı eşinizle paylaşıyorsanız yatağınızın büyüklüğü önemli bir hale geliyor. İyi bir gece uykusu çekmenin en iyi yollarından biri bol miktarda alan sağlamaktır.

Yatağı tazelemenin ve serin bir uykuya geçmenin yolları