Pürüzsüz ve iddialı: Lake

Lake, mobilya ya da aksesuarlara pürüzsüz bir görünüm kazandırmak için hem fırça hem de sprey ile atılan bir cila türüdür. Mobilyayı daha dayanıklı kılan, su geçirmez niteliktedir. Bu cila Koelreuteria paniculata isimli bir ağacın reçinelerinden elde edilir. Lake tineri ile inceltilerek ahşap yüzeye uygulamaya hazır hale gelir. Günümüzde lake cila daha çok nitroselüloz denilen bir reçine içerir. Nitroselüloz daha kalın ve daha dayanıklı bir yüzey elde edilmesini sağlar. Bu cila yaklaşık 1930’lardan beri arabaları boyamak için de kullanılıyor. Lake, her türlü mobilya ya da ahşap aksesuar üzerine uygulanabilir. Siz de yaşam alanlarınızda şık ve pürüzsüz yüzeylerden hoşlanıyorsanız lakeyi tercih edebilirsiniz.

Boya-lake (Üstte)
Beyaz lake ile koyu renk duvar boyası çarpıcı bir görünüm elde etmenizi sağlar. Mobilya ve aksesuarlar, Ikea.

Karamel (Solda)
Karamel tonlarındaki lake cilalar sezonun favorileri arasında. Bu tonlar, evde naturel ve dingin bir etki  yakalamanızı sağlar. Yatak odası, Tepe Home.

Lake yüzeylerin bakım ve temizliği
• Lake yüzeyler çok çabuk çizilebilir. Bu sebeple lake mobilyalarınızı temizlerken kuru bez kullanmamaya özen gösterin. Mobilyaların üzerinde kalan zerrecikleri mobilyanızın çizlmesine sebep olur.
• Lake yüzeyleri temizlerken nemli ve mikrofiber bezler kullanmaya özen gösterin. Tozları yüzeyi çizmeden temizlemeniz kolaylaşır.
• Sıcak içecek ya da yiyecekler cila üzerinde kimyasal değişimlere sebep olabileceğinden bardak altlığı ya da  nihale kullanmaya özen gösterin.