Punch nedir? Nasıl yapılır? Gerekli malzemeler

Son güncelleme:

Punch nedir ve nasıl yapılır? soruları sıklıkla merak konusu oluyor. Sizler için punch (panç) nedir, nasıl yapılır, punch yapmak için gerekli malzemeler nelerdir, punch malzemesi nasıl seçilir ve punch çizimi nasıl yapılır gibi soruların yanıtını derledik.

PUNCH NEDİR?

Punch nedir? Nasıl yapılır? Gerekli malzemeler

Punch; son zamanlarda sıklıkla adı duyulan nakış çeşitlerinden bir tanesi olarak biliniyor. Modern anlamla el işi olarak da adlandırılabilecek olan punch ile pek çok kişi evindeki eşyaları daha estetik bir hale getirebiliyor.  Kasnak, ip ve iğne yardımıyla yapılabilen punch nakışı; tablolara, telefon kılıflarına, tokalara, halılara ve yastık kılıflarına uygulanabiliyor olması ile biliniyor.  Muhteşem bir stres atma, rahatlama yöntemi olan bu el işi,  nakış olarak adlandırılıyor olsa da özel bir kumaş üzerine kendine özel bir iğne ile gerçekleştirilen üç boyutlu işleme!  Özel teknikler ile yapılan punch, hem estetik bir görünüme sahip olması hem de özel bir nakış türü olması sebebiyle oldukça fazla ilgi görüyor. Peki, punch (panç) için gerekli malzemeler nelerdir?

Punch İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Punch nedir? Nasıl yapılır? Gerekli malzemeler

Punch nakışı her geçen gün popülerliğini artırmaya devam ederken punch nakışı yapmak isteyen kişiler ise bu nakışı nasıl yapabileceğini merak ediyor. Eğer sizler de evinizde stres atmak ve stres atarken el işi yapmak, yeni eşyalar üretmek istiyorsanız punch nakışı için gerekli olan malzemeleri tedarik etmelisiniz. Punch nakışı için gerekli olan malzemeleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Punch iğnesi
  • Kasnak
  • Kumaş
  • Punch ipi
  • Deseni kağıt üzerinde belirleyip aktaracak olanlar için kopya kağıdı
  • Punch yapıştırıcısı

Bu malzemeleri tedarik ettikten sonra punchın nasıl yapılacağını öğrenerek işe başlayabilirsiniz. Ancak punch malzemelerinin seçimi de son derece önemli! Bu nedenle yazımızın devamından punch malzemelerinin nasıl seçileceğini öğrenmeli ve bu bilgiler doğrultusunda punch malzemesi seçimi gerçekleştirmelisiniz. 

Punch Malzemesi Nasıl Seçilir?

İlk kez punch yapacaksanız ve malzemeleri nasıl seçmeniz gerektiğini bilmiyorsanız aşağıda yer alan püf noktalara dikkat ederek punch malzemesi seçimi gerçekleştirebilirsiniz.  Punch malzemesi seçimi gerçekleştirecek olan kişilerin dikkat etmesi gereken ilk nokta punch iğnesi seçimi olmalı. Punch iğnesinin bu el işini gerçekleştirebilmek için punch kiti içinden çıkan iğnelerden kullanılması daha kolay olabilir. Eliniz alıştıktan sonra yapmak istediğiniz punch türüne göre daha farklı bir iğne seçimi gerçekleştirebilirsiniz.

  • Punch yapmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken bir nokta ise punch ipi seçimi olmalı.  Punch nakışında genellikle yün iplerin tercih edilmesi gerekiyor. Punch nakışı genellikle kalın ipler ile gerçekleştirildiği için sizler de bu nakışı yaparken yün ip seçimi gerçekleştirmelisiniz.
  • Punch nakışı için seçim yapan kişilerin dikkat etmesi son adım ise nakış kumaşı ve kasnak seçimi olmakta. Eğer punchı ilk kez yapacaksanız bu uygulama için son derece uygun olan kumaşın ismi Monk kumaşı olarak bilinmekte. Keten ve kumaş kumaşlar da Punch kumaşı olarak sıklıkla kullanılmakta ancak bu kumaşlarda sorun yaşamamak adına son derece dikkatli olunması gerekiyor. Ancak deneyim kazanmak ve elinizi hızlandırmak için çeşitli kumaş türlerini deneyerek sizin için en uygun olan kumaşı belirleyebilirsiniz. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta punch kumaşı ile kullanılacak olan punch iğnesinin birbiri ile uyumlu olması. Eğer kumaş-iğne uyumu sağlandıysa herhangi bir endişe duyulmasına gerek yok.
  • Punch yapacaksanız kasnak seçimi gerçekleştirilirken kasnağın boyutuna ve kumaşın kasnak üzerine sahip kalıp kalmadığına da dikkat etmeniz büyük önem taşıyor.  Kumaş ve kasnağın uyum sağlaması durumunda, zorluk yaşamayacağınızı düşünüyorsanız kasnak seçimini doğru bir şekilde gerçekleştirmişsiniz denilebilir. 

Punch Çizimi Yapımı

Punch çizimi yapımı farklı şekillerde gerçekleştirilebiliyor. Eğer punch çizimini ilk kez gerçekleştirecekseniz kopya kağıdı kullanarak punch çiziminizi kumaş üzerine aktarabilirsiniz.  Bu sayede daha kolay bir şekilde çalışma gerçekleştirebilirsiniz. Sonrasında eliniz alıştıkça kopya kağıdı kullanmadan da çizim yapabilirsiniz.

Punch nedir sorusunun yanıtı bu şekilde. Dilerseniz aşağıdaki yazılarımızdan puch yapılış örneklerini inceleyebilirsiniz.

Panç nakışı ile yastık süsleme: Kendin yap tarifi

Panç nakışı ile tablo nasıl yapılır? Yastıklarınız süslensin